Były rzecznik Watykanu: wśród zwierzchników kościelnych panuje "niewiarygodna naiwność" w sprawie pedofilii

Były rzecznik Watykanu: wśród zwierzchników kościelnych panuje "niewiarygodna naiwność" w sprawie pedofilii
(fot. Medol [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)
KAI / kk

"Jeśli Kościół katolicki nie zajmie się tą sprawą szczegółowo i we wszystkich aspektach, «będzie popadał z jednego kryzysu w drugi»" - napisał włoski jezuita na łamach najnowszego numeru jezuickiego czasopisma"La Civiltà Cattolica".

Były rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SJ wezwał do pełnego opracowanie skandalu pedofilii wśród duchowieństwa. Ostrzegł też przed określaniem tego tematu mianem rozdmuchanego lub próbą zamknięcia go. "To błędna droga" - uważa były dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, który piastował ten urząd w latach 2006-2016.

Jego zdaniem Kościół katolicki nadal twierdzi, jakoby wykorzystywanie seksualne nieletnich było problemem Zachodu lub świata anglosaskiego. Niekiedy wśród zwierzchników kościelnych panuje "niewiarygodna naiwność", stwierdził z ubolewaniem autor artykułu. Przestrzegł, że skandale pedofilskie mogą jeszcze wybuchnąć w innych krajach. "Trzeba patrzeć realnie, bardzo w tym pomaga rozsądna informacja" - dodał.

DEON.PL POLECA"Kościół pierwszy powinien rozliczyć się z pedofilii" >>

Włoski jezuita przypomniał, że już pierwszy wielki skandal pedofilii w USA w 2002 roku pokazał, że polityka instytucjonalnej samoobrony, tuszowania czy przenoszenia sprawców w stan spoczynku jest nietrwała. Media, niekiedy w sposób bardzo agresywny, wymogły na Kościele przejrzystość, która wcześniej była bardzo zaniedbana - podkreślił autor.

Przedstawiciele Kościołów powinni zdecydowanie oprzeć się skłonności do ochraniania siebie samych i instytucji, unikając niewygodnych sytuacji - zaznaczył ks. Lombardi. Zwrócił uwagę, że należy zdecydowanie odrzucić bagatelizowanie, tuszowanie i kłamstwo. Kościół musi się nauczyć "jasnego i przejrzystego komunikowania zarówno we własnych szeregach, jak i poza wspólnotą" - czytamy w artykule na łamach dwutygodnika "La Civiltà Cattolica".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Były rzecznik Watykanu: wśród zwierzchników kościelnych panuje "niewiarygodna naiwność" w sprawie pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.