Były sekretarz papieża buduje w Kairze dwa ośrodki dla dzieci

Były sekretarz papieża buduje w Kairze dwa ośrodki dla dzieci
(fot. depositphotos.com)
3 miesiące temu
KAI / jb

Koptyjski Kościół katolicki w Egipcie przygotowuje w nowej stolicy administracyjnej tego kraju - 45 km od Kairu dwie placówki na potrzeby dzieci. Jest to dzieło Stowarzyszenia Dzieciątka Jezus w Kairze, powołanego do życia 21 lipca ub.r. w siedzibie ambasady Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Rzymie z inicjatywy byłego sekretarza papieskiego ks. Yoannisa Lahziego Gaida.

Budowa sierocińca dla dzieci ulicy „Oaza Miłosierdzia” rozpoczęła się a w sierpniu ruszy budowa Szpitala Dzieciątka Jezus dla Kobiet i Dzieci. Oba projekty są owocem „Dokumentu o braterstwie ludzkim”, podpisanego przez Franciszka i wielkiego imama uniwersytetu al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tayyeba w Abu Zabi 4 lutego 2019 roku - powiedział ks. Gaid 20 lipca włoskiej agencji religijnej SIR.

Koptyjski duchowny katolicki – od kwietnia 2014 do 31 lipca 2020 prywatny sekretarz papieża – był m.in. świadkiem zawarcia tamtego porozumienia i gdy po zakończeniu swej posługi w Watykanie powrócił do rodzinnego kraju, postanowił w jakiś sposób wcielić w życie jego postanowienia. Wraz z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego kard. Miguelem Ángelem Ayuso Guixotem reprezentuje on obecnie Stolicę Apostolską w Wysokim Komitecie ds. Braterstwa Ludzkiego, powołanym do urzeczywistniania w praktyce celów Dokumentu z Abu Zabi.

Budowę sierocińca „Oaza Miłosierdzia” rozpoczęto w sierpniu ub.r. i obecnie jest on gotowy w 60 proc., ma zostać otwarty w 2022 roku i będzie mógł przyjąć 200 chrześcijańskich i muzułmańskich dzieci ulicy. Zapewni im opiekę, wyżywienie i edukację, przywracając im godność oraz umożliwiając im rozwój ludzki, duchowy i zawodowy – oświadczył ks. Gaid w rozmowie, przeprowadzonej dokładnie w rok po założeniu Stowarzyszenia, również w ambasadzie ZEA w Rzymie. Dodał, że w kaplicy przyszłego obiektu znajdzie się posąg bł. Karola Acutisa, pobłogosławiona przez Franciszka 17 marca br.

Kapłan zapowiedział ponadto, że po trwającej rok fazie planowania i zatwierdzania w sierpniu rozpoczną się prace przy budowie szpitala Dzieciątka Jezus. Będzie miał on charakter międzynarodowy i będzie ściśle współpracował ze znaną watykańską kliniką pod tym samym wezwaniem, którego przewodnicząca Mariella Enoc stoi na czele komitetu naukowego przyszłej placówki w Kairze. Znajdą w niej opiekę i pomoc lekarską kobiety w ciąży, ale też cierpiące na różne schorzenia, oraz chore dzieci.

Komitet, którego członkiem jest kapłan koptyjskokatolicki, wznosi także na wyspie Saadiyat przed Abu Zabi „Dom Abrahama”, który pod jednym dachem pomieści kościół, synagogę i meczet. Według ks. Gaida, budowla jest już zaawansowana w 20 procentach.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
27,93 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Były sekretarz papieża buduje w Kairze dwa ośrodki dla dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.