Caritas Internationalis na szczycie ONZ w Stambule

Caritas Internationalis na szczycie ONZ w Stambule
(fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)
KAI / pk

Wśród uczestników rozpoczętego dziś w Stambule szczytu humanitarnego ONZ są także przedstawiciele Caritas Internationalis - poinformował rzecznik Caritas Polska, Paweł Kęska.

Celem dwudniowej konferencji, która odbywa się na zaproszenie sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona jest przygotowanie reformy pomocy humanitarnej na świecie.

W Stambule spotykają się szefowie licznych państw i rządów z całego świata oraz około pięciu tysięcy przedstawicieli świata polityki, gospodarki, a także organizacji humanitarnych i obywatelskich, aby wspólnie przygotować reformę pomocy humanitarnej na świecie.

Dokument, który zostanie ogłoszony na zakończenie obrad, będzie zawierał zobowiązania państw i organizacji do bardziej intensywnej i zorganizowanej pomocy.

DEON.PL POLECA

Celem spotkania jest rozważenie nowych możliwości pomocy w regionach ogarniętych kryzysem. Podczas niedawnych odwiedzin w obozach uchodźców na greckiej wyspie Lesbos papież Franciszek wyraźnie podkreślił, że pokłada wielkie nadzieje w szczycie w Stambule.

W wydarzeniu uczestniczy też premier Beata Szydło. Wraz z nią do Stambułu udali się przedstawiciele kilku polskich organizacji humanitarnych: Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polskiej Akcji Humanitarnej i Polskiej Misji Medycznej.

- Mogę powiedzieć, że Polska będzie bardzo aktywnie włączała się w tym roku w pomoc humanitarną w państwach, które tej pomocy bardzo potrzebują. Będziemy realizować projekty dotyczące infrastruktury, edukacji. Ta pomoc z naszej strony będzie dwukrotnie większa finansowo niż było to w roku poprzednim - powiedziała premier Polskiemu Radiu.

W szczycie uczestniczą m.in. przedstawiciele Caritas Internationalis - konfederacji katolickich organizacji charytatywnych z całego świata, w tym Caritas Polska.

W Stambule obecna będzie także delegacja z Watykanu z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem na czele.

Do modlitwy w intencji Światowego Szczytu Humanitarnego w Stambule zachęcił wczoraj Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. - Towarzyszymy modlitwą uczestnikom tego spotkania, aby zaangażowali się w pełni w realizację głównego celu humanitarnego: ratowania życia każdego istnienia ludzkiego, nie wykluczając nikogo, szczególnie niewinnych i bezbronnych - powiedział papież.

Swój udział w szczycie zapowiedzieli reprezentanci 80 rządów, 45 światowych przywódców, a ponadto 6 tys. osób, w tym 250 wiodących przedstawicieli sektora prywatnego, grup humanitarnych i organizacji obywatelskich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Internationalis na szczycie ONZ w Stambule
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.