Caritas Polska podsumowuje 2013 rok

Caritas Polska podsumowuje 2013 rok
Logo Caritas
KAI / mh

"Był to dla nas z jednej strony rok szczególnego zaufania i ofiarności Polaków, z drugiej zaś wielkiej aktywności i zaangażowania na rzecz potrzebujących" - piszą pracownicy Caritas Polska, podsumowując działalność swojej organizacji w mijającym roku.

Z bardzo wielu akcji pomocy realizowanych w Polsce przez Caritas, organizacja charytatywna wymienia w podsumowaniu tylko te największe. Dzięki hojności podatników Caritas Polska otrzymała z odpisu podatkowego 2 mln 600 tys. zł, które przeznaczono w całości na sprzęt rehabilitacyjny dla osób obłożnie chorych. W prowadzonej kolejny rok kampanii "Jałmużna Wielkopostna" rozprowadzono ponad milion skarbonek, z których zebrane fundusze zostały przeznaczone na sfinansowanie kosztownych operacji, leczenie i rehabilitacje dzieci, osób dorosłych i starszych.

Ponad 40 tys. dzieci z ubogich rodzin wyjechało na wakacje dzięki "Wakacyjnej Akcji Caritas", a kilkadziesiąt tysięcy otrzymało wyprawki szkolne w sierpniowej akcji "Tornister Pełen Uśmiechów". "W jubileuszowej XX akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom udało nam się rozprowadzić blisko 3 mln świec, z których dochód przeznaczony będzie na edukację, wypoczynek i wyżywienie dzieci z ubogich rodzin. W akcji 'Podaruj Kroplę Miłości' zachęcaliśmy, aby podzielić się najcenniejszym darem, jakim jest krew - podsumowują pracownicy Caritas.

W 2013 r. kościelna organizacja prowadziła ponadto liczne projekty pomocy zagranicznej. "Pomagaliśmy uchodźcom Syryjskim w Jordanii, działaliśmy w Gruzji, na Haiti, w Japonii, na Białorusi, Ukrainie. Realizowaliśmy dwie ogólnopolskie zbiórki: na rzecz uchodźców syryjskich (3 mln zł) oraz ofiar tajfunu na Filipinach (6 mln zł)" - przypomina Caritas Polska.

W 42 diecezjalnych Caritas posługuje na co dzień 50 tys. wolontariuszy w Parafialnych Zespołach Caritas oraz ponad 40 tys. dzieci i młodzieży w Szkolnych Kołach Caritas. - Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za wielkie serce otwarte na potrzeby innych. To dzięki wam pojęcie wartości człowieka wypełnia się treścią i nabiera realnego znaczenia - powiedział ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

DEON.PL POLECA

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Polska podsumowuje 2013 rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.