Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla uchodźców w Polsce

Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla uchodźców w Polsce
(fot. shutterstock.com / aj)
3 lata temu
Caritas Polska / pk

Caritas Polska na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy uruchomiła pierwszą w Polsce aplikację mobilną dla obcokrajowców szukających schronienia w Polsce.

Aplikacja poinformuje użytkowników o tym jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną będą mogli otrzymać w Polsce, system geolokalizacji wskaże im najkrótszą drogę do celu.

15 stycznia w Kościele Katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. To jedna z grup społecznych, dla której Caritas w Polsce od lat organizuje kompleksowe wsparcie. Pomoc w sześciu wyspecjalizowanych placówkach pomocy migrantom i uchodźcom Caritas otrzymuje rocznie ok 2000 osób. W obliczu wzrastającej liczby osób uciekających przed wojną i szukających schronienia na terenie Polski, Caritas wychodzi im naprzeciw proponując innowacyjną formę pomocy.

"Pierwsze Kroki w Polsce"

Aplikacja pod nazwą "Pierwsze Kroki w Polsce" ma za zadanie pomóc nowo przybyłym w odnalezieniu się i adaptacji w Polsce. Będzie dostępna w językach arabskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Aplikacja będzie obsługiwana przez systemy iOS oraz Android, co pozwoli korzystać z niej jak największej liczbie zainteresowanych. Dzięki aplikacji cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak zalegalizować swój pobyt w RP, jaki działa system pomocy socjalnej, gdzie można skorzystać ze wsparcia oraz jakie są ich prawa na rynku pracy oraz w zakresie opieki medycznej.

Brak informacji to problem nr 1

Jednymi z największych problemów migrantów i uchodźców są zagubienie i brak informacji, dla tego chcieliśmy dać im praktyczne narzędzie, z którego zawsze będą mogli skorzystać w dostępnym dla siebie języku - podkreślił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Caritas Polska przeprowadziła projekt w partnerstwie z Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz Caritas diecezji białostockiej, siedleckiej, lubelskiej, warszawskiej i zielono-górsko-gorzowskiej. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu "Nowy Dom Polska" z wykorzystaniem środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji.

- Kiedy pomagamy najmniejszym i najsłabszym, którzy opuścili swą ojczyznę, wprowadzamy w życie Ewangelię - przypomina bp Krzysztof Zadarko - przewodniczący Rady KEP ds. Migrantów, Turystyki i Pielgrzymek, odwołując się do orędzie Papieża Franciszka na Światowy Dzieł Migranta i uchodźcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla uchodźców w Polsce
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Caritas uruchomiła aplikację mobilną dla uchodźców w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.