Chiński biskup ponownie zatrzymany przez władze

Chiński biskup ponownie zatrzymany przez władze
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

Bp Shao Zhumina został ponownie zatrzymany przez chińskie władze. Jak podają tamtejsze media wywieziono go „w celach turystycznych”. Chińscy katolicy proszą o modlitwę za porwanego duchownego: módlcie się, aby pozostał zdrowy i cały pod przewodnictwem Chrystusa”.

Nie jest to pierwsze aresztowanie tego biskupa, który "znika" co jakiś czas na wiele miesięcy. Władze poddają go „praniu mózgu”, aby zaakceptował wytyczne „patriotycznych” organizacji religijnych, związanych z Komunistyczną Partią Chin (KPCh). Ordynariusz Wenzhou jest uznawany przez papieża, ale nie przez Partię, która usiłuje sprawować kontrolę nad wszelką działalnością religijną.

DEON.PL POLECA
Uprowadzenia bp. Shao są niemal naukowo opracowane. Dochodzi do nich zawsze w przededniu ważnych świąt katolickich: Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Wniebowzięcia i obecnie w listopadzie, który jest miesiącem modlitwy za zmarłych (w tradycji chińskiej odpowiada temu święto Qingming – wspomnienie przodków, obchodzone jednak na wiosnę). Odprawiane są w tym czasie liczne Msze za tych, którzy odeszli. Eucharystiom towarzyszą spotkania, odmawianie różańca i innych modlitw.

Chrześcijanie w Chinach

W prowincji Zhejiang liczba chrześcijan przekracza 10 proc. Wierni z Wenzhou są bardzo gorliwi i co roku gromadzą się w tym czasie na cmentarzu, na którym spoczywa bp Giacomo Lin Xili – pierwszy miejscowy hierarcha. Konsekrowany w 1992 przez Jana Pawła II był biskupem “podziemnym”, nieuznawanym przez reżym pekiński. W 1999 został aresztowany, po czym pozostawał pod stałym nadzorem policyjnym aż do swej śmierci w 2009 roku.

DEON.PL POLECA

W minionych latach władze uniemożliwiały wiernym wstęp i spotykanie się na tym cmentarzu, stawiając żelazne zapory przy wejściu. W tym roku uprowadzono bezpośrednio biskupa Shao, aby nie mógł uczestniczyć w tych obrzędach. “Nowe regulacje działalności religijnej”, wprowadzone przez KPCh i obowiązujące od lutego 2018, zezwalają jedynie na zgromadzenia (łącznie z uczelniami teologicznymi) w miejscach zarejestrowanych i kontrolowanych przez rząd. Personel religijny może pełnić swe funkcje tylko wtedy, gdy należy do Kościoła “oficjalnego” i jest podporządkowany partii.

Podpisane we wrześniu 2018 i odnowione w październiku 2020 porozumienie chińsko-watykańskie w sprawie mianowania biskupów nie powstrzymało prześladowań przez reżym tamtejszych katolików, zwłaszcza tych "nieoficjalnych". Przykładami mogą być losy nie tylko bp. Shao, ale także biskupów: Jia Zhiguo, przebywającego od miesięcy w areszcie domowym, Guo Xijina, któremu odcięto dopływ wody, światła i gazu do domu czy Zhang Weizhu, poddawanego ciągłemu "praniu mózgu".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski

Credo księdza Jana Kaczkowskiego

Miliony Polaków pokochały go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą.

Jak wygląda relacja ks. Jana z Bogiem? Jakie wartości...

Skomentuj artykuł

Chiński biskup ponownie zatrzymany przez władze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.