Chiny: niezwykłe odkrycie skamieliny. Może mieć nawet 435 mln lat

Chiny: niezwykłe odkrycie skamieliny. Może mieć nawet 435 mln lat
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

W Chinach odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa, którą datuje się na około 435 mln lat. Publikacja dotycząca skamieliny ukazała się w na łamach periodyku naukowego „Science Bulletin”.

Paleontolodzy uważają, że znaleziony pajęczak nazwany terropterus xiushanensis był najbliżej związany z żyjącymi dziś skrzypłoczami (stawonogami).

DEON.PL POLECAMorski skorpion wielkości około 1 metra żyjący w epoce syluru, miał kolczaste szczypce, którymi "prawdopodobnie zwierzę łapało swoją zdobycz" - przekazał współautor publikacji Bo Wang z instytutu geologii w Nankinie.

"Nasza wiedza w zakresie tych dziwacznych zwierząt jest ograniczona jedynie do czterech gatunków z dwóch rodzajów opisanych 80 lat temu. (Chodzi o) mixopterus kiaeri z Norwegii, mixopterus multispinosus z Nowego Jorku, mixopterus simonsoni z Estonii i lanarkopterus dolichoschelus ze Szkocji" - napisał w publikacji Wang wraz z współpracownikami.

"Znalezisko jest najstarszym, a za razem pierwszym z czterech dotychczas znanych gatunków, który pochodzi z Gondwany (części wielkiego superkontynentu o nazwie Pangea)" - dodano.

"Przyszłe prace (geologiczne) w Azji mogą przynieść nowe znaleziska podobnych gatunków" - przewidują badacze.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Wiesna Mond-Kozłowska

Na jedwabnym szlaku gestu to kolejny tom serii Estetyki porównawczej pod red. Wiesny Mond-Kozłowskiej, wydany po wcześniejszym Rytmy i kroki Afryki (Akademia Ignatianum, WAM, Kraków 2011). Poświęcony studiom z dziedziny antropologii i estetyki tańca Azji,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: niezwykłe odkrycie skamieliny. Może mieć nawet 435 mln lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.