Hiszpania: odkryto rzymski teatr. Powstał długo przed Chrystusem

Hiszpania: odkryto rzymski teatr. Powstał długo przed Chrystusem
Fot. Jeremy Bezanger / unsplash.com
1 miesiąc temu
PAP / tk

W pobliżu hiszpańskiej Kordoby archeologowie odkryli ruiny teatru wybudowanego przez Rzymian. Badacze szacują, że budowla powstała w IV w. przed Chrystusem.

Jak podał w komunikacie, cytowanym przez “Diario Expreso”, zespół archeologów “odkrycie należy uznać za niespodziewane”. Wskazali oni, że pozostałości budowli znajdują się w okolicach miejscowości Santa Cruz, około 30 km od Kordoby.

Hiszpańscy archeolodzy odnotowali, że teatr wchodził w skład terenu starego rzymskiego miasta Ategua. Było ono obwarowane murami.

Naukowcy spodziewali się odkrycia

Maria del Camino Fuertes kierująca pracami hiszpańskich archeologów, z którymi współpracowali m.in. naukowcy z Niemiec, wyjaśniła, że przed rozpoczęciem w sierpniu wykopalisk zespół badawczy spodziewał się, że pod powierzchnią ziemi znajduje się duża budowla z czasów rzymskich. Sprecyzowała, że wniosek taki płynął m.in. z analiz prowadzonych przez georadary.

Według Fuertes, związanej z sewilskim uniwersytetem im. Pablo de Olavide, podczas sierpniowych wykopalisk odkryto znajdujące się w pobliżu rzymskiego teatru budynki mieszkalne, a także piekarnię.

Badaczka wyjaśniła, że dotychczas archeolodzy znaleźli na terenie ruin Ateguy 76 ulic, a także dziewięć budynków. W jej ocenie łącznie miasto mogło rozciągać się na terenie ponad 13 hektarów.

Hiszpańska archeolog dodała, że naukowcy szacują, iż mury obronne rzymskiego miasta liczyły niespełna 2 km.

Fuertes przypomniała, że rzymskie miasto Ategua jest celem prac archeologów od XIX w. Wskazała, że przełom w poszukiwaniach nastąpił dopiero w XX w. Wówczas to wraz ze śladami ruin rzymskiego miasta odkryto też pozostałości warowni arabskiej z XII w.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anna Lutosławska-Jaworska
13,69 zł
24,90 zł

Pogodna opowieść o spotykanych ludziach, w tym o rodzinie, znanych aktorach i studentach.

Urodziłam się w poniedziałek o szóstej rano, więc muszę być pracowita, byłam kochanym dzieckiem, więc jestem uczuciowa, chętniej się śmieję, niż płaczę, nie...

Skomentuj artykuł

Hiszpania: odkryto rzymski teatr. Powstał długo przed Chrystusem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.