Niezwykłe odkrycie. Archeolodzy odnaleźli wielką winnicę sprzed 1500 lat

Niezwykłe odkrycie. Archeolodzy odnaleźli wielką winnicę sprzed 1500 lat
Fot. depositphotos.co
PAP/ kb

W Izraelu archeolodzy w mieście Jawne na południe od Tel Awiwu natrafili na wielką winnicę, datowaną na okres bizantyjski sprzed nawet 1500 lat - przekazali w poniedziałek badacze. To największy dotychczas odkryty kompleks produkcji wina na świecie z tego okresu - podał w poniedziałek "Times of Israel".

Archeolodzy poinformowali, że kompleks datowany na IV - V wiek n.e. składa się z pięciu pras do winogron, magazynów przeznaczonych na leżakowanie trunków oraz pieców do wypalania naczyń, w których trzymano wino. Każda z pras ma powierzchnię około 225 m kw.

Prace archeologiczne trwały przez ostatnie dwa lata, a na sam obiekt natrafiono podczas rozbudowy w mieście Jawne.

Archeolodzy odkryli winnicę sprzed około 1500 lat

Badacze szacują, że winiarnia mogła produkować około 2 mln litrów wina rocznie. "Bazując na zdolnościach produkcyjnych tych pras do wina szacujemy, że można było w nich wyprodukować około 2 mln litrów rocznie. Pamiętajmy, że cały ten proces odbywał się ręcznie" - napisali archeolodzy w komunikacie prasowym.

W starożytności wino było nie tylko istotnym towarem eksportowym, ale także źródłem przyjemności - przypomina Jon Seligman, jeden z nadzorujących wykopalisko. "Poza tym, (...) w czasach, gdy woda była często zanieczyszczona, wino było bezpiecznym napojem do picia" - dodał.

Po zabezpieczeniu wykopaliska w najbliższej przyszłości teren ma być udostępniony zwiedzającym jako park archeologiczny - przekazała izraelska gazeta.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Maciej Kalisiak

Bóg chce przemienić twoje życie! Jak wodę w wino!

Bóg jest i kocha cię niesamowicie! Jeśli myślałeś, że życie z Nim to totalna nuda, odkryjesz teraz, że to najlepsza przygoda. Zatrzymaj się i otwórz swoje...

Skomentuj artykuł

Niezwykłe odkrycie. Archeolodzy odnaleźli wielką winnicę sprzed 1500 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.