Izrael. Bez certyfikatu covidowego nauczyciele nie mogą pracować

Izrael. Bez certyfikatu covidowego nauczyciele nie mogą pracować
Izrael (fot. Atef Safadi/EPA/PAP).
PAP/mk

Brak zaświadczenia o szczepieniu przeciw COVID-19 będzie oznaczał dla nauczycieli w Izraelu zakaz pracy w szkole i wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia.

Ministerstwo zdrowia Izraela poinstruowało dyrektorów szkół, że nauczycielom bez certyfikatu covidowego od 3 października nie będzie wolno pracować w szkolnych pomieszczeniach i wypłacać pensji - podaje w czwartek portal Times of Israel.

Zaświadczenie, zwane w Izraelu zielonym certyfikatem, to dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona przeciw COVID-19, wyzdrowiała, lub ma aktualny, negatywny test na koronawirusa.

Brak zielonego certyfikatu będzie uznawany za powód nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy i nie będzie pozwalał na podjęcie zdalnego nauczania, toteż za okresy takiej absencji nauczyciele nie otrzymają honorariów - ogłosił resort.

Zielony certyfikat jest wymagany od nauczycieli od 2 września, czyli od początku roku szkolnego. Ale jak dotąd osoby, które go nie posiadały, nadal otrzymywały pensję - wyjaśnia Times of Israel.

Szef Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Średnich Ran Erez powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że wprawdzie popiera obowiązek posiadania certyfikatu, ale jest przeciwny odbieraniu nauczycielom możliwości zarabiania dzięki telepracy.

Erez proponuje, by umożliwić mimo wszystko nauczycielom bez certyfikatu prowadzenie pewnych zajęć zdalnie, np. indywidualnych lekcji dla uczniów odbywających kwarantannę.

Od 1 września wszystkie przedszkolaki i wszyscy uczniowie są proszeni o przedstawienie w szkołach deklaracji rodziców, która potwierdzi, że zbadali oni w domu swoje dzieci, a wyniki wskazują, że nie są one zainfekowane.

Dzieci, które otrzymały pozytywny wynik testu antygenowego, są kierowane na dodatkowy i dokładniejszy test na obecność koronawirusa metodą PCR.

Rodzice wszystkich niezaszczepionych przeciw COVID-19 dzieci w Izraelu są zachęcani do przeprowadzenia w domu szybkiego i darmowego testu antygenowego.

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września,  mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Izrael. Bez certyfikatu covidowego nauczyciele nie mogą pracować
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.