Izrael. Zaczęło się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dla 50-latków

Izrael. Zaczęło się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dla 50-latków
PAP/mk

Ponieważ po drugiej dawce szczepionki rozprzestrzenianie się koronawirusa w Izraelu nie uległa spowolnieniu, rząd zdecydował o rozpoczęciu podawania trzeciej dawki preparatów przeciw Covid-19.

W Izraelu zaczęto w piątek podawać trzecią dawkę szczepionki przeciw Covid-19 osobom w wieku powyżej 50 lat, cierpiącym na choroby przewlekłe oraz pracownikom ochrony zdrowia. W dwa tygodnie  775 tys. osób powyżej 60. roku życia otrzymało już dawkę przypominającą.

Decyzja o obniżeniu progu wieku z 60 do 50 lat została podjęta, ponieważ wskaźniki infekcji w zamieszkanym przez 9,3 mln osób Izraelu nie wykazały spowolnienia epidemii wywołanej przez wariant Delta koronawirusa. Liczba zakażeń wzrosła w Izraelu od kilkudziesięciu dziennie w czerwcu do 3,5 tys. na początku sierpnia. W czwartek infekcję stwierdzono u 6083 osób.

Wśród nieszczepionych Izraelczyków w wieku powyżej 60 lat w ciężkim stanie jest średnio 120,9 chorego w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców - podało ministerstwo zdrowia. W przypadku osób zaszczepionych wskaźnik ten wynosi 19,1, a wśród częściowo zaszczepionych - 45,3.

DEON.PL POLECA

Cztery istniejące w Izraelu kasy chorych poinformowały, że do popołudnia nowo zakwalifikowane do szczepienia osoby umówiły 35 tys. wizyt, z czego co najmniej 9 tys. na piątek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do wprowadzenia moratorium na dawki przypominające przynajmniej do końca września w celu pokonania nierówności w globalnej dystrybucji szczepionek. Premier Izraela Naftali Benet oświadczył jednak, że Izrael wyświadcza światu "wielką przysługę", podając trzecie dawki i dzieląc się wynikami badań.

Media lokalne podały, że na czwartkowym posiedzeniu rządu niektórzy członkowie panelu ekspertów opowiadali się za rozszerzeniem przedziału wiekowego do osób powyżej 40. roku życia. Również sam szef rządu miał wywierać presję na zarządzających ochroną zdrowia, członków gabinetu, a nawet członków panelu doradczego, by zezwolili na zastrzyki dla młodszych Izraelczyków.

Kancelaria premiera podała, że w czwartek Benet rozmawiał z szefem firmy Pfizer Albertem Bourlą i namawiał go do przyspieszenia zatwierdzenia przez organy regulacyjne szczepionki Pfizer-BioNTech dla dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Barbara Szczepanowicz

Ziemia Święta to fascynująca przestrzeń. Pełna gór, wzgórz, jaskiń, pustyń, o specyficznym klimacie, glebach, budowie geologicznej, źródłach, rzekach, potokach, florze czy faunie. Dzięki tej książce - bogato ilustrowanej - będziemy mogli zlokalizować i lepiej zrozumieć...

Skomentuj artykuł

Izrael. Zaczęło się podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 dla 50-latków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.