Chiński dziennik zapowiada nawiązanie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską

Chiński dziennik zapowiada nawiązanie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską
(fot. Thoom / crystal51 // shutterstock.com)
KAI / kk

Chiny i Watykan "wcześniej czy później" nawiążą stosunki dyplomatyczne, ponieważ dzięki "mądrości" papieża Franciszka zostaną rozwiązane problemy między obu stronami.

Opinię taką wyrażono w editorialu dziennika "Global Times", ukazującego się w Pekinie w języku angielskim i chińskim.

Według gazety porozumienie między Pekinem i Watykanem będzie "niezwykle korzystne dla katolików". - Mimo trudnego procesu, Chińczycy niekatolicy, którzy są liczni, tak naprawdę nigdy nie mieli nic przeciwko Watykanowi. Chińczycy szanują papieży - czytamy w "Global Times".

Zapowiada ona, że "wcześniej czy później Pekin i Watykan nawiążą stosunki dyplomatyczne". - Wizerunek papieża Franciszka jest bardzo pozytywny wśród Chińczyków. Będzie on sprzyjał relacjom między Chinami i Watykanem oraz rozwiąże związane z tym problemy dzięki swej mądrości - pisze autor editorialu.

Kard. Parolin o relacjach Watykanu z Chinami: skończy się czas biskupów "legalnych" i "nielegalnych" >>

"Global Times" jest tabloidem wydawanym pod auspicjami organu Komunistycznej Partii Chin "Renmin Ribao" (Dziennika Ludowego), jednak w przeciwieństwie do tego ostatniego nie ma charakteru oficjalnego głosu partii.

W ostatnim czasie światowe media donoszą, że gotowe jest już ramowe porozumienie w sprawie nominacji biskupich w Chinach. Według tych informacji Stolica Apostolska miałaby dokonywać wyboru spośród kandydatów przedstawionych przez chińskie władze. Podpisanie tego porozumienia otworzyłoby drogę do przywrócenia stosunków dyplomatycznych, zerwanych przez Chińską Republikę Ludową w 1951 r., pod dojściu do władzy komunistów i wydaleniu zagranicznych misjonarzy.

Chiny: po 7 miesiącach władze uwolniły biskupa uznawanego jedynie przez Watykan >>

Władze w Pekinie stworzyły w 1957 r. Patriotyczne Stowarzyszenie Chińskich Katolików, za pośrednictwem którego realizują swą politykę niezależności lokalnego Kościoła od Stolicy Apostolskiej. Doprowadziło to do równoległego istnienia oficjalnych wspólnot katolickich podległych władzom i "podziemnych" wspólnot podległych Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chiński dziennik zapowiada nawiązanie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.