Chiny: nowy biskup za zgodą Watykanu i Pekinu

KAI / mik

47-letni ks. Peter Wu Junwei przyjął święcenia biskupie jako nowy ordynariusz diecezji Yuncheng w prowincji Shanxi w środkowych Chinach. Jest to ósmy w tym roku biskup wyświęcony za zgodą zarówno Stolicy Apostolskiej, jak i władz w Pekinie.

W uroczystości w katedrze w Yunchengu wzięło udział ponad 2 tys. wiernych. Przewodniczył jej bp Huo Cheng z Fenyangu, zaś koncelebrowali: abp Joseph Li Shan z Pekinu, konsekrowany pięć dni wcześniej biskup koadiutor Paul Meng Ningyou z Taiyuanu oraz bp John Baptist Yang Xiaoting z Yananu, wyświęcony w lipcu br. Wszyscy oni pozostają w jedności z papieżem.

Bp Wu Junwei powiedział w czasie liturgii, że świadom jest swojej niegodności, by zostać wyniesionym do godności biskupa diecezji, jednak wierzy, że to Chrystus powołał go do pełnienia tej misji. Zapowiedział, że skupi się na krzewieniu jedności i pojednania w diecezji oraz formacji duchowieństwa. Obiecał też, że będzie sprzyjał aktywnemu uczestnictwu wiernych świeckich w ewangelizacji. – Rozwój naszej diecezji wymaga stałego i zdrowego wkładu każdego członka naszego Kościoła – wskazał hierarcha.

W rozmowie z agencją Asia News bp Wu ujawnił, że pochodzi z głęboko katolickiej rodziny i wśród jego krewnych są księża iż zakonnice. – Kierowanie diecezją to wielka odpowiedzialność. Moi rodzice obawiali się, że nie będę w stanie nieść tego krzyża. Ale dużo modlili się za mnie, za co jestem im wdzięczny – wyznał hierarcha.

Peter Wu Junwei pochodzi z Taiyuanu, gdzie urodził się w 1963 r. Kapłanem diecezji Taiyuan został w 1990 r. Od 1991 do 1996 r. pracował duszpastersko w Shagou, a przez następne pięć lat pełnił obowiązki na szczeblu diecezji. W latach 2001-09 był rektorem seminarium duchownego dla prowincji Shanxi. 8 września 2009 r. został wybrany ordynariuszem diecezji Yuncheng. Na sakrę biskupią czekał więc ponad rok.

DEON.PL POLECA

Na terenie diecezji Yuncheng mieszka 15 tys. katolików, wśród których pracuje 28 księży i 40 sióstr zakonnych. Większość wiernych to rolnicy uprawiający kukurydzę i jęczmień. Ewangelizatorami tych terenów byli w XVII w. Włoscy jezuici: o. Giulio Alenia (1582-1649) i o. Alfonso Vagnone (1566-1640), który w ciągu 15 lat ochrzcił 8 tys. Chińczyków, a także Francuz, o. Nicolas Trigault (1577-1628).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: nowy biskup za zgodą Watykanu i Pekinu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.