Chiny: policja rozbiła chrześcijańską sektę, która głosi, że Jezus wcielił się w kobietę

Chiny: policja rozbiła chrześcijańską sektę, która głosi, że Jezus wcielił się w kobietę
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

W Chinach policja zatrzymała niedawno 18 osób należących prawdopodobnie do zakazanej i prześladowanej przez władze sekty, nazywającej się Kościołem Boga Wszechmogącego.

Powstała ona na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku i m.in. głosi, iż Jezus odrodził się, wcielając się w kobietę chińską, "aby uratować świat od apokalipsy". Do aresztowań doszło w powiecie Changxing w prowincji Zhejiang na wschodzie kraju w wyniku śledztwa przeprowadzonego przez służbę bezpieczeństwa.

Według oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua wspomniane osoby aresztowano 26 lipca, skonfiskowano przy tym ich laptopy i książki, "wykorzystywane do celów kultu i szerzenia wiadomości".

Działalność sekty, zwanej po chińsku Quannengshen, wywołała masowe sprzeciwy społeczne już wcześniej, po ujawnieniu w 2014 filmu wideo w sieciach społecznościowych, na których pięciu jej członków pobiło na śmierć 35-letnią kobietę w barze szybkiej obsługi za to, że odmówiła ona podania im numeru swego telefonu.

DEON.PL POLECA

Po tym wydarzeniu zatrzymano kilku członków grupy, z których dwóch wkrótce skazano na karę śmierci i stracono. W wyroku sądowym przytoczono wypowiedź oskarżonych, że ich ofiara "była opętana przez złego ducha". "Była demonem i musieliśmy z nią skończyć" - miał powiedzieć jeden ze skazanych.

Agencja podała również, że tylko jeden człowiek ma kontakt z kobietą, w którą - według sekty - wcielił się Jezus. Jest nim Zhao Weishan, pochodzący z prowincji Henan, który założył tę grupę 25 lat temu i obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Według jego przedstawicieli na wygnaniu Kościół Boga Wszechmogącego od początku swego istnienia krytykował przy różnych okazjach Komunistyczną Partię Chin, oskarżając ją o prześladowania na tle politycznym. Na swej stronie internetowej podano, że władze torturowały wielu ich współwyznawców.

Zdaniem policji chińskiej, cytowanej przez Xinhua, finansowanie sekty zależy głównie od wpłat jej członków i im wyższa jest suma pieniędzy, tym więcej praw i tym wyższą pozycję ma ofiarodawca w łonie grupy.

Jeszcze przed pokazaniem wspomnianego wideo w 2014 władze w Pekinie uznały sektę za nielegalną, ponieważ "izoluje ona członków swych rodzin i przyjaciół oraz naciska na nich, aby dawali pieniądze w zamian za zbawienie". W wyniku łapanek w całym kraju w ostatnich latach zatrzymano już setki osób podejrzanych o przynależność do tego ugrupowania.

Każdy członek "Kościoła" był gotów dawać pieniądze, a wpłaty wahały się od 10 tys. juanów (ok. 1,3 tys. euro) do kilkudziesięciu tysięcy juanów" - oświadczył Dong Jianfeng, szef policji w powiecie Changxiang.

Dodał, że niektórzy ich krewni mieli wypadki drogowe a wielu innych przeżywało rozstroje nerwowe.

Prześladowania grupy są częścią nasilającej się w ostatnich latach kampanii jawnego ograniczania wolności religijnej w Chinach; dotyczy to zwłaszcza wspólnot wyznaniowych, pozostających poza kontrolą ze strony partii komunistycznej.

Jedną z najbardziej znanych takich grupy jest Falun Gong, mająca tysiące zwolenników, głównie za granicą, określająca się jako "praktyka duchowa", która jednak dla oficjalnego Pekinu jest "sektą satanistyczną", a jej członkowie podlegają okrutnym prześladowaniom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: policja rozbiła chrześcijańską sektę, która głosi, że Jezus wcielił się w kobietę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.