"Chodzi o stworzenie szkoły dialogu". W Syrii powstał pierwszy wydział teologii katolickiej

"Chodzi o stworzenie szkoły dialogu". W Syrii powstał pierwszy wydział teologii katolickiej
fot. Depositphotos
KAI / pk

- Chodzi o stworzenie szkoły dialogu, dlatego zatrudnieni będą również przedstawiciele innych religii - zapewnia o. Youssef Lajin, dziekan nowego wydziału teologicznego.

W Syrii, z inicjatywy Kościoła katolickiego obrządku melchickiego powstaje pierwszy w historii wydział teologiczny. Będzie on kierował się duchem otwartości i służby. Swoje podwoje otworzy dla studentów od października. Wydział ma stać się spoiwem łączącym porozrywaną tkankę społeczeństwa syryjskiego.

Nowy wydział teologiczny pragnie dać studentom wgląd w katolicką kulturę oraz w myśl teologiczną. Bardzo ważna jest także otwartość na innych. - Chodzi o stworzenie szkoły dialogu, dlatego zatrudnieni będą również przedstawiciele innych religii - mówi o. Youssef Lajin.

Otwarcie na inne religie

- Pierwszy element naszego przesłania stanowi sama nasza obecność, to że jesteśmy tutaj i pozostaniemy w Syrii, że nie zamierzamy stąd wyjechać. To jest również ziemia chrześcijan. Takie jest pierwsze przesłanie. Drugim jest możliwość poznania religii katolickiej, Ewangelii, wspólnoty, duchowości, ogólnie mówiąc chrześcijaństwa. Bardzo ważne, aby religię chrześcijańską znały inne wspólnoty - podkreślił o. Lajin. - Mamy przecież prawosławnych, a także prawosławnych Syryjczyków. Są wśród nas oczywiście katolicy obrządku syryjskiego. Mamy także biskupa syro-katolickiego, który jest doktorem prawa kanonicznego, Jean Batage. Są wśród nas nie tylko chrześcijanie. Oni także chcą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, chcą lepiej poznać religię katolicką i samo chrześcijaństwo. Są bardzo otwarci. Istnieje ogromny wysiłek ekumeniczny, w bardzo szerokim rozumieniu.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Chodzi o stworzenie szkoły dialogu". W Syrii powstał pierwszy wydział teologii katolickiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.