Powstanie obiekt, który połączy Żydów, chrześcijan i muzułmanów

Powstanie obiekt, który połączy Żydów, chrześcijan i muzułmanów
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

W Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, powstaje obiekt, który ma być kulturowym punktem odniesienia dla religii abrahamicznych: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. W jego skład wejdzie synagoga, kościół i meczet.

Jego powstanie zostało zainspirowane Dokumentem o Braterstwie ludzkim dla pokoju światowego podpisanym 4 lutego 2019 roku. Ma stać się latarnią zrozumienia i pokojowego współistnienia między trzema religiami monoteistycznymi.

„Otwarcie Dom Rodziny Abrahamicznej zostało zaplanowane na 2022 rok. Jest on na razie ukończony w 20 proc.” – czytamy w oświadczeniu Wyższego Komitetu ds. Braterstwa Ludzkiego. Budowany na wyspie Saadiyat w Abu Zabi obiekt jest bacznie obserwowany przez papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Azharu Ahmeda al-Tayeba, który zatwierdził projekt.

Jego autorem jest architekt David Adjaye. Wyraża on wspólne wartości judaizmu, chrześcijaństwa i islamu poprzez trzy główne budynki: meczet, kościół i synagogę, znajdujące się w jednym miejscu. Przez to ma tworzyć mosty pomiędzy ludzkimi cywilizacjami i niebiańskimi przesłaniami. Nazwy trzech odrębnych domów to: „Meczet Imama al-Tayeba”, „Kościół św. Franciszka” i „Synagoga Mojżesza Ben Maimona”.

Oprócz trzech miejsc kultu, na miejscu znajdzie się centrum kulturalne, którego celem będzie zachęcanie ludzi do wprowadzania w życie ludzkiego braterstwa i solidarności w ramach wspólnoty, która ceni wartości wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia, przy jednoczesnym zachowaniu unikalnego charakteru każdej wiary.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Elio Guerriero

Interesujący dialog między papieżem-emerytem Benedyktem XVI i naczelnym rabinem Wiednia Arie Folgerem, zainicjowany dokumentem przygotowanym przez przedstawicieli ortodoksyjnych wyznawców judaizmu z okazji 50-lecia deklaracji Soboru Watykańskiego II zmieniającej stosunek Kościoła do Żydów. Benedykt XVI opublikował...

Skomentuj artykuł

Powstanie obiekt, który połączy Żydów, chrześcijan i muzułmanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.