Chory papież nie przeczytał tekstu rozważań, zapewnił jednak, że jego stan poprawia się

Chory papież nie przeczytał tekstu rozważań, zapewnił jednak, że jego stan poprawia się
PAP

Papież Franciszek podobnie, jak przed tygodniem, nie pojawił się z powodu choroby dróg oddechowych w południe w niedzielę w oknie Pałacu Apostolskiego, ale zwrócił się do wiernych z watykańskiego Domu świętej Marty, gdzie mieszka. Nie odczytał także rozważań i tekstu końcowego tłumacząc, że jego stan poprawia się, ale ma jeszcze problemy z głosem. W tekście przeczytanym przez lektora pozdrowił obecnych w Rzymie Polaków, uczestniczących w upamiętnieniu błogosławionej rodziny Ulmów.

Podczas transmisji z Domu świętej Marty papież powiedział: "Drodzy bracia i siostry, dzień dobry; także dzisiaj nie będę mógł wszystkiego przeczytać. Mój stan zdrowia poprawia się, ale jeszcze głos mi na to nie pozwala".

Tekst rozważań oraz końcowe apele i pozdrowienia odczytał ksiądz Paolo Braida z watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Franciszek wyraził ubolewanie z powodu zerwania rozejmu między Izraelem a Hamasem.

DEON.PL POLECA

Podkreślił: "W Izraelu i Palestynie sytuacja jest ciężka. Zasmuca to, że rozejm został zerwany, co oznacza śmierć, zniszczenie i ubóstwo".

"Wielu zakładników zostało uwolnionych, ale wielu jest nadal w Gazie. Pomyślmy o nich, o ich rodzinach, które zobaczyły światło, nadzieję na objęcie swoich bliskich" - dodał.

Papież zaznaczył: "W Gazie jest tyle cierpienia, brakuje dóbr pierwszej potrzeby. Pragnę, by wszystkie zaangażowane strony mogły zawrzeć jak najszybciej nowe porozumienie w sprawie zawieszenia broni i znaleźć rozwiązania inne niż broń, próbując podążać odważnymi drogami pokoju".

Zapewnił też, że śledzi z uwagą przebieg konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, na którą nie mógł pojechać z powodu choroby. "Jestem blisko. Ponawiam mój apel o to, aby na zmiany klimatyczne odpowiedziano konkretnymi zmianami politycznymi".

"Wyjdźmy z ciasnych dróg partykularyzmów i nacjonalizmów, schematów przeszłości i przyjmijmy wspólną wizję angażując się wszyscy razem i teraz, bez żadnej zwłoki, na rzecz koniecznego globalnego nawrócenia ekologicznego" - apelował.

Franciszek nawiązał do obchodzonego w niedzielę Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Wyraził przekonanie, że ich przyjmowanie i włączanie "pomaga całemu społeczeństwu stać się bardziej ludzkim".

"W rodzinach, parafiach, szkołach, w pracy i szkole uczmy się doceniać każdą osobę z jej przymiotami i zdolnościami i nie wykluczajmy nikogo" - wskazał.

Kierując pozdrowienia do obecnych na placu Świętego Piotra papież zaznaczył: "Szczególnie pozdrawiam Polaków, którzy biorą udział w wydarzeniach zorganizowanych w Rzymie na cześć męczeńskiej rodziny Ulmów, niedawno beatyfikowanej".

W Wiecznym Mieście przebywa delegacja województwa podkarpackiego. W ramach wydarzeń zorganizowano projekcje filmu "Ulmowie. Błogosławiona rodzina". Przywieziona też została szopka z rodzinnej miejscowości Ulmów - Markowej. W niedzielę jest ona wystawiona w polskim kościele, a od 8 grudnia można ją będzie zobaczyć na wystawie "Sto szopek w Watykanie" przy placu Świętego Piotra.

W rozważaniach w pierwszą niedzielę Adwentu papież podkreślił: "Oto piękny program na Adwent: spotkać Jezusa, przychodzącego w każdym bracie i siostrze , którzy nas potrzebują i dzielić z nimi to, co możemy; wysłuchanie, czas, konkretną pomoc".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chory papież nie przeczytał tekstu rozważań, zapewnił jednak, że jego stan poprawia się
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.