Chroni Jasnej Góry i pielgrzymów od 30 lat. Czym jest Straż Jasnogórska?

Chroni Jasnej Góry i pielgrzymów od 30 lat. Czym jest Straż Jasnogórska?
Fot. Wojciech Zajczyk / YouTube.com
KAI / tk

Od 30 lat chronią Jasną Górę i zapewniają bezpieczeństwo pielgrzymom. Jubileusz obchodzi dziś Straż Jasnogórska. Jak zapewnia dowódca Straży, dziś także oprócz wdzięczności i osobistych intencji, towarzyszy im modlitwa o bezpieczeństwo dla naszej Ojczyzny i pokój na świecie.

Za odpowiedzialną i gorliwą służbę podziękował wszystkim pracownikom Straży Jasnogórskiej przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. - Od 30 lat, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – także teraz, więc tutaj z nami są jedynie przedstawiciele. Za waszą służbę, gorliwość i oddanie dla tego świętego miejsca serdecznie już teraz dziękuję - mówił przeor w powitaniu podczas Mszy św.

- Dziękujemy Matce Bożej, że możemy tutaj być, chronić to miejsce. A nas chroni nasza Szefowa Matka Boża i niech tak zostanie, tak będzie najlepiej - uśmiecha się odpowiedzialny za Straż Jasnogórską Mariusz Tokarz. Dla dowódcy ochrony klasztoru to także jubileusz 30-lecia pracy tutaj. Przypomniał, że Straż Jasnogórska powstała w 1992 r. z inicjatywy zmarłego niedawno o. Jerzego Tomzińskiego, ówczesnego przeora.

Jak przyznał Mariusz Tokarz, szczególnie trudnym okresem pracy, ze względu na obostrzenia, był czas pandemii covid-19. Wytężona praca to także okres pieszych pielgrzymek i czas świąt oraz uroczystości. Są też wyzwania w postaci zapewnienia bezpieczeństwa podczas niezapowiedzianych nieraz wizyt ważnych gości.

DEON.PL POLECA

Zadaniem Straży Jasnogórskiej jest ochrona Jasnej Góry jako obiektu oraz zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, utrzymywanie porządku podczas uroczystości. Straż współpracuje z Policją, Strażą Miejską i Pogotowiem Ratunkowym w Częstochowie, a w czasie wizyt szczególnych gości – z Biurem Ochrony Rządu.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Richard Rohr

Życie zaczyna się po...

Porzucić stare przyzwyczajenia, wyjść poza utarte schematy, rozpocząć nową życiową podróż. Czy to możliwe? Według Richarda Rohra nie tylko możliwe, ale wręcz konieczne dla osiągnięcia pełnej życiowej dojrzałości.

Książka burzy mit,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chroni Jasnej Góry i pielgrzymów od 30 lat. Czym jest Straż Jasnogórska?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.