Abp Ryś udzielił bierzmowania w rycie tradycyjnym. Wyjaśnił, co oznacza jeden gest

Abp Ryś udzielił bierzmowania w rycie tradycyjnym. Wyjaśnił, co oznacza jeden gest
Arcybiskup Grzegorz Ryś podczas sakramentu bierzmowania, Łódź, 11 maja 2022. Fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja łódzka
archidiecezja.lodz.pl / mł

Arcybiskup Ryś mówił w homilii o geście wyciągniętych dłoni, który zachował się od czasów apostolskich. Do bierzmowania przystąpiło 12 osób należących do Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej. 

- Ojciec Święty Benedykt XVI wskazuje na to, że gest wyciągniętej dłoni to gest ojca, który kadzie wyciągniętą dłoń na głowie dziecka. Kiedy ci mama lub tata położą rękę na głowę, to czujesz się bezpiecznie. To jest taki gest, który ma ci uświadomić, że jesteś dzieckiem. To jest niesłychanie ważne, bo bardzo często w Kościele sakrament bierzmowania nazywa się sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej, albo przynajmniej sakramentem ku dojrzałości. Czym jest dojrzałość chrześcijańska? Tym, że zostajesz dzieckiem, że jesteś w stosunku do Boga dzieckiem, że odnajdujesz w Bogu Ojca – mówił łódzki metropolita.

Wyjaśnił, że chodzi o to, by nie podchodzić do Boga jak niewolnik do swego pana, ale jak dziecko do ojca. - Jeśli jestem synem, dzieckiem Boga, to wypełniam Jego polecenia z miłością z zaufaniem, z wiernością, z przekonaniem, bo to, czego ojciec mnie uczy staje się moim własnym przekonaniem, pomysłem na życie – zaznaczył abp Ryś. 

11 maja wieczorem w kaplicy przy parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Łodzi na os. Żubardź ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś - metropolita łódzki - przewodniczył celebracji i udzielił sakramentu bierzmowania 12 osobom należącym do Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Łódzkiej i uczestniczącym w liturgii w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.

DEON.PL POLECA

Po udzieleniu Sakramentu Bierzmowania celebrowana była Najświętsza Eucharystia, której przewodniczył ks. Paweł Markowski – diecezjalny duszpasterz NFRR. Homilię podczas liturgii wygłosił metropolita łódzki. Liturgie w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego w Archidiecezji Łódzkiej celebrowane są w Łodzi w kaplicy przy parafii Chrystusa Odkupiciela, w Piotrkowie Trybunalskim w kościele „na Krakówce” oraz w Bełchatowie w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. 

archidiecezja.lodz.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś udzielił bierzmowania w rycie tradycyjnym. Wyjaśnił, co oznacza jeden gest
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.