Dziś Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji modlono się na Jasnej Górze

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji modlono się na Jasnej Górze
Fot. Meggyn Pomerleau / unsplash.com
KAI / PAP / tk

O tym, że kondycja pszczół jest prawdziwym weryfikatorem środowiska naturalnego, a bez ich pracy nie byłoby ludzkości, przypomnieli na Jasnej Górze w obchodzonym dziś V Światowym Dniu Pszczół przedstawiciele Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie.

Uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. To także podziękowanie za dary z pasiek i modlitwa o mądrą gospodarkę rolną.

Obchodzone dziś święto, ustanowione przez ONZ z inicjatywy słoweńskich pszczelarzy, jest okazją do podkreślenia wielkiej roli pszczół w ekosystemie - wyjaśnił Andrzej Adamczyk, prezes Częstochowskiego Związku Pszczelarskiego.

Milion rodzin pszczelich w Polsce

Zauważył, że w Polsce obserwowana jest tendencja wzrostowa w hodowli pszczół, rośnie zainteresowanie pszczelarstwem. Szacuje się, że jest ok. 90 tys. pszczelarzy, ok. miliona pni (rodzin) pszczelich. Zwrócił uwagę na sektor pszczelarski, który jest ważny dla rolnictwa, dla bezpieczeństwa żywnościowego i różnorodności biologicznej, ponieważ pszczoły zapylają uprawy i dziko rosnące rośliny.

To, co nazywamy „płynnym złotem”, czyli miód, to mimo wszystko produkt uboczny pracy pszczół. Najistotniejszy jest właśnie proces zapylania roślin i, jak podkreślił Adamczyk, to także w tym wymiarze zaczęto „wyceniać” pracę pszczół, a jest to ok. 4,5 mld zł dla polskiej gospodarki rocznie. - Bez tych pracowitych owadów bylibyśmy bardzo ubodzy - podkreślił pszczelarz. W Polsce żyje ponad 400 gatunków tych owadów, z których najbardziej znana jest pszczoła miodna.

Nasiona do łąki kwietnej

Z okazji Światowego Dnia Pszczół w piątek na dworcu głównym PKP w Poznaniu rozdawane są nasiona, które mają posłużyć do stworzenia łąki kwietnej. Akcja realizowana jest wspólnie przez Koleje Wielkopolskie, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Poznaniu.

Źródło: KAI / PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Smakuj zdrowie każdego dnia!

Z kultową dietą warzywno-owocową dr Ewy Dąbrowskiej

  • odkryjesz życiodajną moc smacznych potraw,
  • odbudujesz dobrą kondycję Twojego organizmu,
  • poprawisz wygląd swojej skóry,
  • zwalczysz uczucie zmęczenia,
  • ograniczysz infekcje i zwiększysz odporność.

Jedzenie, które...

Skomentuj artykuł

Dziś Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji modlono się na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.