COVID-19 w Belgii: Kościół reaguje na dalsze ograniczenia w świątyniach

COVID-19 w Belgii: Kościół reaguje na dalsze ograniczenia w świątyniach
Fot. Depositphotos
KAI / pk

Katoliccy biskupi Belgii spodziewali się, że w sierpniu zostaną poluzowane ograniczenia związane z uczestnictwem w Mszach św. w kościołach. "Niestety, nie będzie to możliwe. Kościół postąpi mądrze, podejmując wraz z wszystkimi obywatelami zbiorową odpowiedzialność, aby powstrzymać dalszy rozwój koronawirusa" - tymi słowami tamtejsza konferencja episkopatu zareagowała na wydany 27 lipca komunikat władz o obowiązujących środkach ochrony sanitarnej.

Począwszy od 29 lipca, przez co najmniej cztery tygodnie, mocno ograniczone będą kontakty społeczne i organizacja wszelkich imprez zbiorowych. Ma to związek z najnowszymi danymi statystycznymi, które mówią o 278 przypadkach COVID-19 w ciągu jednego dnia.

W publicznych ceremoniach religijnych nadal będzie mogło brać udział jednocześnie nie więcej niż sto osób, przy zachowaniu dystansu półtora metra między sobą. Ciągle obowiązuje też noszenie maseczek przez wiernych i dezynfekcja rąk przy wejściu do świątyni.

Te same zasady dotyczą innych imprez publicznych, odbywających się w budynkach, podczas gdy w imprezach odbywających się w plenerze może uczestniczyć dwukrotnie więcej osób.

Nowością, zapowiedzianą przez panią premier Sophie Wilmès, jest ograniczenie do pięciu liczby członków tej samej rodziny, którzy mogą wspólnie jeść posiłek. Wcześniej przy jednym stole mogło się zgromadzić do 15 osób z danej rodziny.

Konferencja episkopatu wskazuje na konsekwencje ograniczenia możliwości udziału w Eucharystii, która jest istotna dla ożywiania życia duchowego i chrześcijańskiego zaangażowania. Jednak na pierwszym miejscu stawiają w tej chwili ochronę zdrowia, gdyż pandemia nadal się nie zakończyła.

Na początku kryzysu związanego z COVID-19 belgijscy biskupi wyprzedzili rządowe ograniczenia, zalecając w komunikacie z 12 marca zaprzestanie odprawiania Mszy św., a potem wprowadzając limity uczestnictwa w pogrzebach i chrztach. W kwietniu i maju wraz z innymi zwierzchnikami religijnymi negocjowali z władzami protokół wznowienia nabożeństw, który w maksymalny sposób zapobiegałby ryzyku zarażenia koronawirusem. Dzięki temu od 8 czerwca można odprawiać Msze z udziałem nie więcej niż stu osób. Parafie zorganizowały się między sobą, wprowadzając większą liczbę Mszy lub odprawiając je w innych godzinach niż w sąsiednich, aby każdy chętny miał dostęp do Eucharystii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

COVID-19 w Belgii: Kościół reaguje na dalsze ograniczenia w świątyniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.