Cypr: zakończyło się kolejne posiedzenie Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Anglikańsko-Katolickiego

Cypr: zakończyło się kolejne posiedzenie Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Anglikańsko-Katolickiego
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

W Larnace w południowo-wschodniej części Cypru zebrała się Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka ds. Dialogu (ARCIC III) w ramach 3. fazy tych rozmów. Oceniano, jak Kościół na szczeblu lokalnym, regionalnym i powszechnym rozeznaje słuszne nauczanie etyczne.

Komunikat ze spotkania, ogłoszony 22 maja, stwierdza, iż odbyło się ono w dniach 8-15 bm. z udziałem wszystkich członków Komisji, konsultantów-ekspertów oraz pracowników Biura Wspólnoty Anglikańskiej z Londynu i Dykasterii ds. Wspierania Jedności Chrześcijan z Watykanu.

Większą część obrad poświęcono rozpatrzeniu dwóch konkretnych przypadków związanych z zagadnieniami moralnymi - co do jednego z nich katolicy i anglikanie uzgodnili, że zasadniczo mają takie samo nauczanie, podczas gdy w drugim przypadku nie było tej zgodności.

Skupiając się bardziej nad odpowiednimi procesami rozeznawania niż nad samymi kwestiami moralnymi i stosując podejście tzw. „ekumenizmu przyjmującego [receptive; ricettivo]”, Komisja zastanawiała się nad określeniem tego, w jaki sposób każda wspólnota może uczyć się z doświadczeń drugiej - stwierdza komunikat.

DEON.PL POLECA

Na posiedzeniu 11 maja metropolita Konstancji - Ammochostosu Bazyli - jeden z 8 prezydentów Światowej Rady Kościołów - przedstawił prawosławny pogląd na rozeznanie moralne, skupiając się szczególnie na królowaniu Boga i Jego przemianie świata.

W ciągu tygodniowych obrad ich uczestnicy odbyli szereg spotkań z przedstawicielami miejscowych Kościołów i wspólnot. 11 maja mieli oni okazję wysłuchania wykładu arcydziekana Johna Holdswortha nt. dziejów i religijnego dziedzictwa Larnaki.

Odwiedzili kościół Angeloktitisti (Zbudowany przez aniołów) w miejscowości Ktiti i cerkiew św. Łazarza w Larnace, w którym – według starożytnej tradycji – znajduje się drugi grób Łazarza, wskrzeszonego z martwych przez Jezusa i który później miał zostać pierwszym biskupem tego miasta. Zwiedzono też meczet Hala Sultan Tekke, uchodzący za czwarte najświętsze miejsce świata islamu, gdzie przyjął ich imam Shakir Alemdar.

14 maja członkowie Komisji spotkali się z dziekanem Jeremym Crockerem i wiernymi anglikańskiej katedry św. Pawła w Nikozji na niedzielnym nabożeństwie, które sprawował współprzewodniczący ARCIC III abp Philip Freier. Następnie przyjął ich w swej rezydencji prawosławny arcybiskup Nowej Justyniany i całego Cypru Jerzy III. Opowiedział on swym gościom o trwającym już ponad pół wieku podziale wyspy i jego skutkach dla chrześcijan zamieszkujących północną jej część i wręczył im książkę przedstawiającą zrujnowane kościoły Północnego Cypru. Zaapelował też do uczestników spotkania, aby pomogli zapoznać mieszkańców swych krajów z tą bolesną sytuacją. Przed powrotem do Larnaki członkowie Komisji spotkali się jeszcze z katolickim patriarszym wikariuszem Cypru o. Bruno Varriano OFM.

Uczestnicy obrad wyrazili wdzięczność ustępującemu biskupowi Cypru i Zatoki Perskiej oraz prymasowi Kościoła Episkopalnego w Jerozolimie i na Bliskim Wschodzie Michaelowi Lewisowi i jego współpracownikom za przygotowanie tego spotkania. Obecne posiedzenie było 10. w ramach trzeciej fazy dialogu katolicko-anglikańskiego, rozpoczętej w 2011 roku. Od tamtego czasu obradowano co roku do 2017, gdy zebrano się w Erfurcie na 7. sesji, na której uzgodniono i ogłoszono najważniejszy, jak dotąd, dokument tego etapu "Kroczą wspólnie drogą. Uczenie się bycia Kościołem - lokalnym, regionalnym, powszechnym". Później spotkano się jeszcze w 2019 w Jerozolimie, po czym nastąpiła 3-letnia przerwa, spowodowana pandemią i dopiero w dniach 7-14 maja 2022 Komisja zebrała się ponownie, tym razem w Rzymie. Następne posiedzenie zaplanowano na maj przyszłego roku.

Współprzewodniczącymi ARCIC III są: anglikański arcybiskup Melbourne - dr Philip Freier i katolicki arcybiskup Birmingham w Anglii Bernard Longley. W skład Komisji wchodzi po 6 osób - duchownych i świeckich - jako członków oraz po dwóch konsultantów oraz po jednym sekretarzu z obu stron.

Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Rzymskokatolicka ds. Dialogu (ARCIC) powstała po pierwszej oficjalnej wizycie prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Michaela Ramseya w Watykanie w dniach 23-24 marca 1966 i podpisaniu przez niego i Pawła VI Wspólnej Deklaracji, wyrażającej wolę rozpoczęcia dialogu teologicznego między obu Kościołami. W 1967 Wspólna Komisja Przygotowawcza odbyła trzy posiedzenia, po których ostatecznie postanowiono podjąć oficjalne rozmowy teologiczne. Utworzono wspomnianą Komisję Międzynarodową - ARCIC, która po raz pierwszy zebrała się w dniach 1-8 września 1971 w Windsorze. Ta pierwsza faza trwała do 1981, po czym w latach 1983-2005 działała ARCIC II i obecnie, od 2011 trwa trzeci etap dialogu, w którego ramach odbyło się dotychczas 10 sesji.

Warto jeszcze dodać, że dialog katolicko-anglikański był pierwszym oficjalnym dialogiem teologicznym Kościoła katolickiego z innym wyznaniem; obecnie na szczeblu centralnym Kościół prowadzi kilkanaście tego rodzaju rozmów, m.in. z prawosławnymi, luteranami, starożytnymi Kościołami wschodnimi (niechalcedońskimi) i wieloma innymi wyznaniami. Ponadto w niektórych krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, toczą się podobne rozmowy w wymiarze lokalnym, które jednak, dla odróżnienia od dialogów centralnych, noszą nazwę konsultacji (np. z prawosławnymi, starokatolikami i inne).

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Cypr: zakończyło się kolejne posiedzenie Międzynarodowej Komisji ds. Dialogu Anglikańsko-Katolickiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.