8 maj. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania

8 maj. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Kościół katolicki obchodzi w niedzielę Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Powołanie jest nie tyle wyborem sposobu życia, ale przyjęciem życia z Bogiem dla innych - mówi PAP delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk.

Dzień Modlitw o Powołania obchodzony jest w IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza.

Bp Marek Solarczyk w Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Papieskie orędzie na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania nosi tytuł "Powołani do budowania rodziny ludzkiej". Franciszek podkreślił w nim, że trzeba "wystrzegać się mentalności, rozdzielającej kapłanów i świeckich, która uważa tych pierwszych za protagonistów, a drugich za wykonawców, i realizować misję chrześcijańską, jako jeden lud Boży, świeccy i pasterze razem".

"Jesteśmy powołani, aby być stróżami jedni drugich, by tworzyć więzi zgody i dzielenia się, by leczyć rany stworzenia, żeby nie zostało zniszczone jego piękno" - apelował.

DEON.PL POLECA


W Polsce niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku pod hasłem - "Posłani w pokoju Chrystusa".

"Powołanie jest nie tyle wyborem sposobu życia, którego kształt jest społecznie kojarzony, ale przyjęciem życia z Bogiem dla innych" - powiedział PAP bp Solarczyk.

Podkreślił, że według Kościoła katolickiego miejscem szczególnego spotkania z Jezusem dla człowieka wierzącego jest każda eucharystia, w czasie której Bóg ofiarowuje nam swoje życia. "Msza św. jest centrum życia Kościoła, bo ona buduje naszą wiarę i ona umacnia naszą jedność z Bogiem, stąd tak ważne, aby młodzi uczestniczyli w eucharystii" - powiedział hierarcha. Zaznaczył, że na tej drodze rozwoju wiary ważną rolę odgrywają - rodzina, Kościół oraz wspólnota rówieśnicza.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS, zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów. 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Zbigniew Marek SJ

Materiał stanowi pierwszą część pakietu z serii Drogi świadków Chrystusa. Tematyka pakietu dotyczy tożsamości młodego człowieka, jego wiary w Boga Trójjedynego oraz Kościół. Materiały zawierają m.in. informacje na temat sakramentów oraz prezentują sylwetki wielu świętych...

Skomentuj artykuł

8 maj. Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitw o Powołania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.