Czechy: chrześcijanie gotowi pomóc imigrantom

Czechy: chrześcijanie gotowi pomóc imigrantom
(fot. romanboed / Foter / CC BY)
4 lata temu
KAI / pk

Czeskie Kościoły chętnie podejmą współpracę z władzami w kwestii przyjęcia uchodźców - czytamy w opublikowanej 4 lipca wspólnej deklaracji Czeskiej Konferencji Biskupiej oraz Prezydium Czeskiej Rady Ekumenicznej.

We wspomnianym dokumencie episkopatu oraz innych Kościołów chrześcijańskich Republiki Czeskiej podkreślono pilną potrzebę solidarności z ofiarami wojen i nienawiści religijnej, ale także obawy społeczeństwa wynikające z napływu imigrantów do Europy.

- Zdajemy sobie sprawę, że solidarności tej musi towarzyszyć odpowiedzialność, a problem należy rozwiązać w kontekście sytuacji ogólnoeuropejskiej. Ponadto uważamy, że należy odróżniać uchodźców, którzy opuścili swą ojczyznę z powodu wojny, głodu lub niestabilności, a którzy niewątpliwie potrzebują naszej pomocy, od imigrantów zarobkowych - czytamy w oświadczeniu.

Czescy chrześcijanie wzywają władze kraju, by do tej kwestii podchodziły z determinacją. Zapewniają, że obok krzewienia dialogu pragną czynnie pomagać bliźnim, którym grozi utrata życia czy stają się ofiarami ksenofobii lub histerii.

- Proponujemy rządowi Republiki Czeskiej w ramach współpracy między państwem a Kościołem, że wezwiemy nasze parafie i zbory, aby w porozumieniu z władzami lokalnymi i przy współpracy z lokalnymi Caritas i Diakoniami przyjęły do siebie rodziny imigrantów chrześcijańskich. Jesteśmy gotowi czynnie pomagać w ich integracji i w ten sposób stworzyć przestrzeń dla wzbogacenia naszego społeczeństwa. Jednocześnie jesteśmy otwarci na poszukiwanie innych możliwych form pomocy - czytamy w deklaracji Czeskiej Konferencji Biskupiej oraz Prezydium Czeskiej Rady Ekumenicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czechy: chrześcijanie gotowi pomóc imigrantom
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Czechy: chrześcijanie gotowi pomóc imigrantom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.