Grupa Zagranica apeluje by przyjąć uchodźców

Grupa Zagranica apeluje by przyjąć uchodźców
(fot. PAP/EPA/ZSOLT CZEGLEDI)
PAP/rj

Organizacje pozarządowe z Grupy Zagranica wyraziły "głębokie rozczarowanie i stanowczy sprzeciw" wobec stanowiska rządu, który nie chce wprowadzenia obowiązkowych kwot migrantów przyjmowanych przez kraje UE w ramach unijnych programów relokacji oraz przesiedlenia.

Oświadczenie 61 polskich organizacji pozarządowych w sprawie polityki polskiego rządu wobec przyjmowania uchodźców przesłała PAP w piątek Fundacja im. Stefana Batorego, która jest członkiem Grupy Zagranica.

- Organizacje pozarządowe zrzeszone w Grupie Zagranica wyrażają swoje głębokie rozczarowanie i stanowczy sprzeciw wobec stanowiska Rządu RP w sprawie odrzucenia planu Komisji Europejskiej dotyczącego wprowadzenia obowiązkowych kwot migrantów przyjmowanych przez kraje UE w ramach programów relokacji oraz przesiedlenia - podkreślono.

W ocenie Grupy Zagranica wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, mają obowiązek moralny i prawny, solidarnie podjąć działania i odpowiedzialność za przyjęcie uchodźców z Syrii, Erytrei, z krajów północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i Rogu Afryki.

- Polska, jako sygnatariusz Konwencji Genewskiej z 1951 roku oraz państwo członkowskie UE powinna pomóc uchodźcom oraz, w imię solidarności między społeczeństwami w Europie, wesprzeć wysiłki krajów "pierwszego kontaktu" tj. Włoch i Grecji, do których docierają uchodźcy - głosi oświadczenie.

Jak przypomniano, proponowany przez Komisję Europejską plan zakłada, że Polska byłaby zobowiązana do przyjęcia w ramach przesiedlenia i relokacji łącznie ponad 3,6 tys. osób. - Chętnie wesprzemy wysiłki Rządu w tym zakresie i oferujemy naszą pomoc w tworzeniu i prowadzeniu programów integracyjnych - zapewniły organizacje.

- Deklarację polskiego rządu o sprzeciwie wobec propozycji Komisji Europejskiej odbieramy z niedowierzaniem i wstydem. Jeśli nazywamy Polskę "kolebką solidarności", jeśli deklarujemy, że wolność i prawa człowieka są nam drogie, jesteśmy zobowiązani do niesienia pomocy innym, którzy nie mają możliwości powrotu do swojego kraju - czytamy w oświadczeniu.

- W czasach, gdy protesty przeciwko zniewoleniu były powszechne, gdy uciekaliśmy z kraju w obawie o swoje życie, w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszej przyszłości, liczyliśmy na pomoc innych. I ta pomoc nadchodziła. Dawano nam schronienie, pracę i nadzieję. Czas abyśmy zaczęli spłacać ten dług i co równie ważne, byli wierni ideom, które doprowadziły do zmiany systemu i pozwalają nam godnie żyć - podkreślono.

Grupa Zagranica zaapelowała do rządu o zmianę stanowiska. - Oczekujemy podjęcia bezzwłocznych działań i opracowania planu, który w długofalowej perspektywie zapewni uchodźcom warunki do bezpiecznego, godnego życia i możliwość integracji ze społeczeństwem - czytamy w oświadczeniu.

Organizacje pozarządowe z Grupy Zagranica zadeklarowały gotowość do współpracy przy tworzeniu efektywnego systemu niesienia pomocy i pracy z nowymi grupami uchodźców w Polsce.

- Polska jako członek UE oraz państwo - strona Konwencji Genewskiej z 1951 roku - nie może pozostać obojętna na losy tysięcy uchodźców i powinna podjąć stanowcze działania w celu ochrony ich praw - podkreśla Grupa Zagranica.

Pod koniec czerwca kraje UE uzgodniły, że przyjmą w ciągu dwóch lat od Włoch i Grecji 40 tys. imigrantów, którzy docierają do tych państw przez Morze Śródziemne. Poza tym przesiedlą również 20 tys. uchodźców, przebywających obecnie w obozach poza UE. Będzie to jednak realizowane na podstawie dobrowolnych decyzji poszczególnych państw. Szczegóły planu ustalą do końca lipca ministrowie spraw wewnętrznych państw UE. Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że Polska pod koniec lipca poinformuje, ilu imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu będzie mogła przyjąć.

Według danych Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) w początku lipca już 137 tys. imigrantów przybyło od początku roku do Europy przez Morze Śródziemne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grupa Zagranica apeluje by przyjąć uchodźców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.