Czerna: trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej

Czerna: trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej
(fot. Piotrekwas [CC BY-SA 3.0 pl])
KAI / kk

Nocne czuwanie, Msza odpustowa pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM oraz 21. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej składają się na program uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel w jej sanktuarium w Czernej k. Krakowa. W tym roku przebiegają one pod hasłem "Przy Maryi w mocy Bożego Ducha".

W ramach przygotowań do uroczystości odprawiana jest w Czernej nowenna szkaplerzna. W nocy z 15 na 16 lipca karmelici bosi zapraszają na szkaplerzną noc czuwania. W uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej patronki zakonu, sumę odpustową o 11.00 przy ołtarzu polowym odprawi bp Damian Muskus OFM. Tego dnia po każdej Mszy św. będzie można przyjąć szkaplerz św. W sobotę 20 lipca odbędzie się 21. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Mszę św. o godz. 11 odprawi biskup kielecki Jan Piotrowski. Uroczystości zakończą się dzień później odpustem ku czci św. Eliasza.

Karmelici bosi zachęcają także do udziału w internetowej nowennie "Korona Królowej". Rozważania przygotował o. Krzysztof Górski OCD. - Nie przygotowujemy się do uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel po to, by Maryję podziwiać, ale po to, by Ją naśladować - tłumaczy zakonnik. Jak podkreśla, przyglądając się Matce Bożej, człowiek może odnowić w sobie duchowe piękno.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej jest namalowany według wzoru bizantyjskiej Madonny "Salus Populi Romani" z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Pierwotnie został wykonany techniką olejną na płótnie w I poł. XVII wieku. Pustelnicy otaczali obraz wielkim pietyzmem, niestety z powodu panującej w świątyni wilgotności wizerunek zaczął się rozpadać. Z tego powodu kapituła klasztoru zamówiła nowy obraz, malowany na miedzianej blasze przez artystę krakowskiego Pawła Gołębiewskiego.

Klasztor karmelitów bosych w Czernej został ufundowany w 1629 r. przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową. Klasztorny kościół św. Eliasza konsekrowano w 1644 roku. Aż do 1805 r. klasztor był pustelnią i wierni nie mieli do niego wstępu. Po wyłączeniu kościoła spod klauzury Czerna stała się miejscem kultu Matki Boskiej Szkaplerznej. Rozpoczęły się pielgrzymki do Matki Bożej, zwłaszcza spośród mieszkańców Małopolski i Śląska. Świadectwem licznych łask, jakich doznawali, były wota, z których wykonano ozdobną sukienkę i korony.

Z klasztorem w Czernej związany był św. Rafał Kalinowski, kanonizowany przez Jana Pawła II w 1991 roku. Tutaj również żył i służył wiernym o. Alfons Mazurek. Był przeorem i ekonomem klasztoru. Zginął rozstrzelany przez hitlerowców 28 sierpnia 1944 r. w Nawojowej Górze koło Krzeszowic. Beatyfikował go, w gronie 108 męczenników, papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 roku. W Czernej znajduje się nowicjat zakonny, prężnie działa Dom Pielgrzyma oraz Sekretariat Rodziny Szkaplerznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czerna: trwa nowenna przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.