Czujesz smutek? Te podpowiedzi papieża Franciszka pomogą ci odkryć jego sens

Czujesz smutek? Te podpowiedzi papieża Franciszka pomogą ci odkryć jego sens
Papież Franciszek. Fot. Depositphotos.com
vatican.va / vaticannews.pl / PAP / mł

Smutek to uczucie, które niesie w sobie ważne dla nas informacje. Nie zawsze jednak potrafimy zrozumieć, skąd się bierze i na co wskazuje. Papież Franciszek podkreśla, że to bardzo ważne, by rozumieć swój smutek i uczyć się odczytywać jego sens. 

Do tematu smutku papież w swoim nauczaniu odnosił się kilkukrotnie. Mówił o nim w kontekście chrześcijańskiej radości, ale także duchowej przestrzeni, w której możemy spotkać Boga i poczuć Jego obecność. Wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do naszego smutku.

Czujesz smutek? Zobacz, co radzi papież Franciszek   

 

 

DEON.PL POLECA

1.

„Ważne jest, aby nauczyć się odczytywać smutek. Wszyscy wiemy czym jest smutek. Ale czy potrafimy odczytywać jego sens? Czy umiemy zrozumieć, co oznacza dla mnie ten smutek, który dzisiaj przeżywam?

Katecheza środowa, październik 2022

 

 

Smutek nie jest zły

2.

W naszych czasach smutek jest najczęściej traktowany negatywnie jako zło, od którego należy uciec za wszelką cenę, tymczasem może być uważany za niezbędny dzwonek alarmowy dla życia, za zachętę, by wejść w najbogatsze i bardziej owocne obszary, niedostępne dla nas, gdy wybieramy ucieczkę.

Katecheza środowa, październik 2022

 

3.

Smutek jest niezbędny dla naszego zdrowia; chroni nas przed krzywdzeniem siebie i innych. Byłoby znacznie poważniej i niebezpieczniej nie czuć tego i iść dalej. Czasami smutek działa jak światła uliczne: "Stop, stop! Tutaj jest czerwone. Zatrzymaj się"

Katecheza środowa, październik 2022

Co najlepiej robić, gdy odczuwasz smutek? 

 

4.

Ktoś powiedział, że smutny chrześcijanin jest marnym chrześcijaninem. To prawda. Ale jeśli ktoś odczuwa taki smutek, powinien natychmiast udać się przed oblicze Pana i modlić się o światło, a także poprosić jakiegoś brata czy siostrę, aby pomogli mu z tego wyjść.

Przemówienie podczas spotkania z barnabitami, maj 2023

 

5.

Co to znaczy, że jestem smutny, dlaczego jestem smutny, co znaczy, że w tej chwili przeżywam strapienie, co to znaczy, że jestem strapiony i nie mogę iść dalej? Św. Paweł przypomina, że nikt nie jest kuszony ponad swoje możliwości, ponieważ Pan nas nigdy nie opuszcza, a mając Go blisko siebie, możemy pokonać każdą pokusę (por. 1 Kor 10, 13).

katecheza środowa, październik 2022

Przywiązanie do smutku nie jest dla nas dobre 

 


6.

"W Kościele nie ma smutku znoszonego w samotności, nie ma łez w zapomnieniu, ponieważ wszyscy oddychają i uczestniczą w jednej wspólnej łasce"

Audiencja generalna, kwiecień 2021

 


7.

Duch Święty chce w nas mieszkać; jesteśmy powołani do wiecznej radości z Bogiem! (...) On zawsze czeka na nas z nadzieją, nawet gdy zamykamy się w naszych smutkach, ciągle rozpamiętując doznane krzywdy i przeszłość. Ale przywiązywanie się do smutku nie jest godne naszej postury duchowej! Jest to wręcz jakiś wirus, który zaraża i blokuje wszystko, który zamyka wszelkie drzwi, który uniemożliwia rozpoczęcie życia na nowo, ponowny start. Bóg jest jednak nieustępliwy w nadziei: zawsze wierzy, że możemy się podnieść i nie poddaje się, widząc nas przygaszonymi i bez radości.

Homilia podczas ŚDM w Krakowie, lipiec 2016

Źródło: vatican.va / vaticannews.pl / PAP / mł 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

Czujesz smutek? Te podpowiedzi papieża Franciszka pomogą ci odkryć jego sens
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.