Czy Amerykanom potrzebny jest jeszcze Kościół? Gwałtowny spadek religijności

Czy Amerykanom potrzebny jest jeszcze Kościół? Gwałtowny spadek religijności
1 tydzień temu
thecentralminnesotacatholic.org / kb

Przed Wielkanocą w USA zostały opublikowane dane dotyczące gwałtownego spadku religijności Amerykanów w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Trzecie tysiąclecie przyniosło gwałtowny spadek praktyk religijnych w Stanach Zjednoczonych. Według ankiety przeprowadzonej przez Instytut Gallupa 47% Amerykanów należy do jakiegoś domu modlitwy, w 2018 r. było to 50%, a w 1999 r. 70%.

Coraz większa liczba Amerykanów nie wyraża żadnych preferencji religijnych, a we wszystkich grupach wiekowych rośnie liczba osób, które wyraźnie mówią, że nie są związani z żadnym kościołem. Obejmuje to 31% pokolenia milenialsów i 33% pokolenia Z - czyli przyszłości.

Największy spadek dotyczy katolików. Od 1999 r. do dziś odsetek katolików spadł z 76% do 58%, dwukrotnie więcej niż w przypadku protestantów.  Inne badania wykazały natomiast spadek liczby małżeństw sakramentalnych i chrztów.

Stany Zjednoczone pozostają jednak krajem religijnym w porównaniu z Europą, tempo spadku w ciągu ostatnich 20 lat nie wskazuje na szybką zmianę trendu. 

„Wzrosła intensywność ideologiczna i fragmentacja. Okazuje się, że wiara amerykańska jest żarliwa jak zawsze; po prostu to, co kiedyś było wiarą religijną, teraz przekształciło się w przekonania polityczne. Polityczne debaty na temat tego, co ma oznaczać Ameryka, przybrały charakter sporów teologicznych. Tak wygląda religia bez religii ” - twierdzą autorzy ankiety.

Źródło: thecentralminnesotacatholic.org / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Gołębiowski
30,03 zł
42,89 zł

Odkryj, jak działa polski mindhunter.

Seryjni mordercy, zamachowcy, gwałciciele, stalkerzy, pedofile, podpalacze...

Czy można wniknąć w umysł przestępcy i zrozumieć motywy, jakimi się kieruje? Czy na podstawie śladów na miejscu przestępstwa można stworzyć profil osobowościowy...

Skomentuj artykuł

Czy Amerykanom potrzebny jest jeszcze Kościół? Gwałtowny spadek religijności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.