Czy Jezus był faryzeuszem? Watykańska konferencja chce rzucić nowe światło na Jego osobę

Czy Jezus był faryzeuszem? Watykańska konferencja chce rzucić nowe światło na Jego osobę
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
Catholic News Agency / mp / ml

"Jezus nigdy nie wyrzekł się swojej żydowskiej wiary, lecz przeciwnie, wezwał swych braci do większej czystości religijnej i moralnej, często z większą surowością niż zalecono w żydowskim prawie".

Papieski Instytut Biblijny, Kardynał Bea Center, Fundacja Uniwersytetu Gregoriańskiego, Amerykański Komitet Żydowski i Konferencja Biskupów Włoskich jednoczą się, aby ponownie ocenić historię i obalić stereotypy.

Papieski Instytut Biblijny (znany jako The Biblicum) obchodzi 110. rocznicę istnienia.

Naukowa, międzynarodowa, międzyreligijna konferencja, która zapowiada się jako kolejny kamień milowy w ewoluującej historii stosunków chrześcijańsko-żydowskich, nosi nazwę ,"Jezus i faryzeusze: interdyscyplinarna ocena". Jak informuje Catholic News Agency, odbędzie się ona we współpracy z Centrum Studiów Judaistycznych Papieskiego Uniwersytetu Kardynała Bea 7-9 maja. 9 maja papież Franciszek przyjmie uczestników konferencji na audiencji.

Oczekiwania co do innowacyjnego wkładu tego wydarzenia są wysokie. Żydowscy, protestanccy i katoliccy uczeni oraz ci z innych środowisk będą podróżować do Rzymu z 10 różnych krajów, 4 kontynentów, aby wziąć udział w konferencji naukowej dotyczącej tego, co jest znane na temat faryzeuszy z różnych starożytnych źródeł, takich jak pisma Józefa Flawiusza, Qumran, znaleziska archeologiczne, Nowy Testament i literatura rabiniczna.

W ramach badań naukowcy będą starali się zrozumieć, w jaki sposób faryzeusze i ich relacje z Jezusem zostały przedstawione w literaturze patrystycznej, średniowiecznych interpretacjach żydowskich, filmach, podręcznikach religijnych i homiletyce.

Zdaniem organizatorów konferencji faryzeusze są od wieków przedstawiani w lekceważący sposób jako synonim ludzi obłudnych, przemądrzałych, świętoszkowatych, drobiazgowych wrogów Jezusa. Definicje te, o których wspominali organizatorzy na niedawnej konferencji prasowej, są wymienione w wielu słownikach i często nadal używane przez przywódców politycznych i religijnych, aby wskazać na postawę cechującą się brakiem duchowości lub jako przykład moralnego zepsucia.

"Niestety, stereotypy te, wyodrębnione z pierwotnego wewnątrz-religijnego kontekstu, a nawet semantycznie oderwane od odniesienia do współczesnego judaizmu, są również wykorzystywane do uzasadnienia antysemityzmu stojącego za pogromami i prześladowaniami Żydów przez prawie 2000 lat" - pisze CNA.  

Jednak jak powiedzieli organizatorzy, Jezus sam był faryzeuszem. Podobnie jak św. Paweł z Tarsu, określając się tak w liście do Filipian (Flp 3, 5), gdzie opisuje, że został "obrzezany ósmego dnia, przez lud Izraela, plemię Beniamina".

"Jezus nigdy nie wyrzekł się swojej żydowskiej wiary, lecz przeciwnie, wezwał swych braci do większej czystości religijnej i moralnej, często z większą surowością niż zalecono w żydowskim prawie" - cytuje organizatorów CNA.

W czasie konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie organizatorzy podkreślali,  że "niewłaściwie negatywne traktowanie faryzeuszy jest częścią znacznie większego problemu - zakorzenionego w fałszywym przeciwstawianiu katolicyzmu jako religii miłości przeciwko judaizmowi jako religii legalistycznej - podczas gdy w rzeczywistości jesteśmy obiema religiami miłości (i etyki)".

W związku z tym konferencja ma połączyć multidyscyplinarne podejście do wszystkich starożytnych źródeł na temat faryzeuszy, będzie zwracać szczególną uwagę na skutki opinii wyrażanych na temat tej obarczonej stereotypami grupy. Będzie także próbą pokazania, w jaki sposób uprzedzenia zostały przezwyciężone.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre
31,43 zł
44,90 zł

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Czy Jezus był faryzeuszem? Watykańska konferencja chce rzucić nowe światło na Jego osobę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.