Czy katolikom wypada przebierać się za upiory?

Czy katolikom wypada przebierać się za upiory?
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
gazetawroclawska.pl / ml

Przypadające na 31 października Halloween jak co roku wzbudza wiele kontrowersji. "Zwykła zabawa" mówią jedni, "duchowe zagrożenie" - przypominają drudzy. Czy katolikowi w tym dniu przystoi przebierać się za potwory i straszydła? Odpowiada rzecznik kurii wrocławskiej.

- To trudne pytanie, daleki jestem od tego, by mówić, że branie udziału w takich obchodach to grzech i zło - mówi rzecznik kurii wrocławskiej ks. Rafał Kowalski.

Przytacza przykład tradycji obsypywania nowożeńców ryżem po wyjściu z kościoła. - Jeśli wierzymy, że tylko i wyłącznie dzięki temu parę młodą czeka szczęście, jest to bałwochwalstwo. Jeśli z kolei robimy to dla zabawy i tradycji, nie ma w tym nic złego - dodaje.

Święto często krytykowane jest z ambon, gdzie przypomina się, że ma korzenie pogańskie i nie rzadko wiąże się z kultem złych duchów. - Niektórzy egzorcyści uważają, że takie zabawy mogą mieć negatywne efekty duchowe. Nikt o celtyckich korzeniach nie pamięta, podobnie jak nie kojarzy tego dnia z otwieraniem się na zło. Traktuje się je dzisiaj jako zabawę - komentuje ks. Kowalski.

Duchowny zauważa, że samo uczestniczenie w Halloween nie jest groźne, nie ma jednak nic wspólnego z tradycją chrześcijańską. - Święto Wszyskich Świętych niesie zupełnie inną treść niż Halloween - dodaje.

Jednak: "wprowadza ludzi w błąd, przekonując, że po śmierci stają się potworami i upiorami. Z kolei marsze świętych pokazują, że czeka nas wtedy życie w pełnym szczęściu. Holy Wins nie ma być alternatywą dla Halloween".

Ks. Kowalski zauważa, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu obchodzono w Polsce wigilie różnych świąt, w tym uroczystości Wszystkich Świętych. Odprawiano wtedy nieszpory i nabożeństwa trwające 8 dni.

Od kilku lat w Polsce 31 października organizowane są marsze Holy Wins których uczestnicy przebrani za świętych maszerują ulicami miast.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy katolikom wypada przebierać się za upiory?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.