Czy siostry będą musiały opuścić USA?

KAI / drr

Forsowane przez administrację Baracka Obamy prawo o obowiązkowych ubezpieczeniach, zmuszające pracodawców bez względu na wyznawaną wiarę do finansowania antykoncepcji, środków poronnych i sterylizacji, może spowodować, że takie zgromadzenia zakonne jak Małe Siostry Ubogich opuszczą Stany Zjednoczone. Obecnie siostry prowadzą domy opieki dla starszych w 30 amerykańskich miastach.

Rzeczniczka sióstr. s. Constance Veit poinformowała, że zgromadzenie może nie spełniać warunków pozwalających na zwolnienie z obowiązkowego finansowania swym pracownikom środków i praktyk niezgodnych z nauczaniem moralnym Kościoła. W prowadzonych przez siostry domach opieki pracownikami są w większości niekatolicy, a zatrudniają one pracowników i służą ludziom starszym bez względu na rasę i religię. - A to oznacza, że nie kwalifikujemy się do zwolnienia od ubezpieczenia - wyjaśnia s. Constance.

Jeśli siostry nie uiszczą wymaganych opłat, będą musiały dziennie płacić 100 dolarów za każdego nieubezpieczonego pracownika. W skali całego kraju oznacza to milionowe kary. Dla zgromadzenia, w którym ślubuje się ubóstwo, skutkowałoby to bankructwem. - To byłoby poważnym zagrożeniem naszej misji w USA, bo nigdy nie bylibyśmy w stanie opłacić grzywien. Na codzień wiążemy koniec z końcem i nie mamy dodatkowych funduszy na kary pieniężne - mówi rzeczniczka.

W ramach kompromisu, jaki zaoferowała administracja Obamy, grupy religijne i instytucje, które sprzeciwiają się kontrowersyjnemu prawu o ubezpieczeniach, mają czas na przystosowanie się do nowych przepisów do końca 2013 roku, ale siostrom, aby skorzystały z podobnego statusu, jakie mają kościoły, pozostało tylko kilka tygodni na negocjacje z rządem amerykańskim.

W przeszłości Małe Siostry Ubogich były zmuszane przez władze reżimów totalitarnych do opuszczenia Chin, Birmy czy Węgier. - Mamy nadzieję, że USA nie będzie kolejnym krajem na tej liście - dodaje s. Constance.

DEON.PL POLECA

Zgromadzenie założyła w połowie XIX wieku w okolicach Rennes we Francji św. Jeanne Jugan. Siostry są obecne w 31 krajach na całym świecie. Ich misją jest opieka na osobami starszymi - opuszczonymi i pozbawionymi środków do życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy siostry będą musiały opuścić USA?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.