Czy transseksualista może zostać księdzem? Na takie pytania odpowiadają młodym biskupi Nowej Zelandii

Czy transseksualista może zostać księdzem? Na takie pytania odpowiadają młodym biskupi Nowej Zelandii
(fot. YouTube.com / Salt and Light /food for faith)
KAI / mp

Czy transseksualista może zostać księdzem? Czy wśród biskupów panuje rywalizacja? Co jest najtrudniejsze w byciu kardynałem - to niektóre spośród pytań autorstwa młodych Nowozelandczyków.

Odpowiadali na nie biskupi w ramach projektu "Bishop's banter" (ang. "Przekomarzanie z biskupem"), który był częścią spotkania Aotearoa Catholic Youth Festival, które odbyło się w Ponsonby na przedmieściach Auckland.

W warsztatach zatytułowanych "Przekomarzanie z biskupem" ("Bishop's Banter"), wzięli udział metropolita Wellington kard. John Dew, biskup Auckland Patrick Dunn i ordynariusz diecezji Hamilton bp Stephen Lowe. Podczas spotkania, hierarchowie odpowiadali na szczere i odważne pytania młodych ludzi.

Pytany o to, czy transseksualista może zostać księdzem, bp Lowe odpowiedział, że nie ma takiej możliwości. Z kolei bp Dunn pytany o rywalizację między hierarchami, podkreślił, że w przeciwieństwie do innych konferencji biskupich, episkopat Nowej Zelandii jest niewielki liczebnie (liczy 12 hierarchów, w tym 6 emerytów) i ściśle ze sobą współpracuje.

Kard. Dunn odpowiadając na pytanie o najtrudniejszy aspekt swojej posługi, wskazał, że najtrudniejsza jest dla niego rozmowa z kapłanem, do którego wierni mają zastrzeżenia. "Oczekuje się od nas, że będziemy towarzyszyć wiernym, a nie ranić ich" - mówił.

Hierarchowie odpowiadali też m.in. na pytania dotyczące ekumenizmu, kapłaństwa kobiet, homoseksualizmu, nadużyć seksualnych w Kościele. Bp Lowe zwrócił uwagę, że młodzi w Nowej Zelandii chcą, by Kościół był bardziej otwarty na dialog z homoseksualistami. Zachęcał też młodych, by słuchali papieża Franciszka, który zachęca do towarzyszenia i próby zrozumienia osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Biskupi zachęcili też młodych, aby swoje pytania i wątpliwości przedstawiali księżom i rozmawiali z nimi na nurtujące tematy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Czy transseksualista może zostać księdzem? Na takie pytania odpowiadają młodym biskupi Nowej Zelandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.