Czy w piątek 30 grudnia katolików obowiązuje post?

Czy w piątek 30 grudnia katolików obowiązuje post?
Czy w piątek 30 grudnia wiernych obowiązuje post? (fot. Markus Mainka / depositphotos.com)
misericors.org / tk

W niemal każdy piątek roku katolików obowiązuje post od pokarmów mięsnych. Czy dotyczy on także piątku w oktawie Bożego Narodzenia, który wypada 30 grudnia, dzień przed Sylwestrem?

Jak czytamy w kościelnych dokumentach, "Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego)".

Oktawa Bożego Narodzenia nie ma jednak rangi uroczystości, tak jak oktawa wielkanocna, a święta. Dlatego w piątek 30 grudnia katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

„Decyzja o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych na piątek 30 grudnia 2022 r. w poszczególnych diecezjach leży w gestii biskupów diecezjalnych. Warto sprawdzić na stronie własnej diecezji czy i na jakich warunkach została ona udzielona” – czytamy na portalu misericors.org.

DEON.PL POLECA

Post nie obowiązuje dziś także w parafiach, gdzie obchodzona jest uroczystość odpustowa, związana z patronem danej parafii.

Dyspensy w piątek 30 grudnia udzielili metropolici archidiecezji: gnieźnieńskiej, katowickiej, warszawskiej i wrocławskiej oraz bp Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej.

"Uwzględniając liczne prośby wiernych i czas rodzinnego świętowania, na dzień 30 grudnia 2022 r. udzielam wszystkim mieszkańcom archidiecezji wrocławskiej oraz przebywającym na jej terytorium dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od charakteru pokutnego tego dnia" - czytamy w dokumencie ogłoszonym przez metropolitę wrocławskiego abpa Józefa Kupnego.

Źródło: misericors.org / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Beata Anna Dąbrowska

Czy chcesz, aby efekty Diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej® towarzyszyły Ci już przez całe życie?

Kontynuacja bestsellerowego zbioru przepisów do diety dr Ewy Dąbrowskiej to zestaw konkretnych wskazówek oraz metod, które pomogą Ci prawidłowo wyjść...

Skomentuj artykuł

Czy w piątek 30 grudnia katolików obowiązuje post?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.