Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości

Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości
Depositphotos.com (20311219)
KAI / pzk

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest mocno wpisany w doświadczenie całego Kościoła – powiedział biskup radomski Marek Solarczyk, który jest członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną i Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską. W dniach 18 - 25 stycznia 2023 roku chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega w dniach 18-25 stycznia 2023 roku pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17). Inicjatywa Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan sięga przełomu XIX i XX wieku. Od 1968 r. materiały na ten Tydzień opracowywane są wspólnie przez Światową Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Od 1975 r. temat i materiały na kolejne obchody Tygodnia przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Materiały na tegoroczny Tydzień przygotowała grupa chrześcijan w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA) zwołana przez Radę Kościołów Minnesoty.

W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Radomiu

Biskup radomski Marek Solarczyk powiedział, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest „wielkim dziedzictwem ruchu ekumenicznego mocno potwierdzonym ponad 50 lat temu przez II Sobór Watykański”. Dodał również, że „ten czas jest mocno wpisany w doświadczenie całego Kościoła”.

DEON.PL POLECA

„To dzieło, które w ramach tygodnia modlitw o jedność chrześcijan, dokonuje się każdego dnia. W naszej diecezji są takie miejsca, gdzie obok siebie żyją wyznawcy Kościoła katolickiego, prawosławnego czy ewangelicko-augsburskiego. Są również inne wspólnoty reformowane. To są nasi sąsiedzi. Ten czas to okazja, aby się spotkać i razem się modlić” – powiedział biskup Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk przypomniał, że z chwilą rozpoczęcia wojny w Ukrainie zwiększyła się w Polsce liczba uchodźców z tego kraju. „Stanęliśmy z życzliwością i otwartością. Wielu z nich należy do wspólnot chrześcijańskich”.

Komentarz bp. Andrzeja Malickiego, prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej

Patrzę z nadzieją na wspólną modlitwę i ufnością na przełamywanie negatywnych stereotypów – napisał w komentarzu bp Andrzej Malicki, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. W związku z trwającym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-metodystycznego w RP wskazał, że zadaniem chrześcijan jest czynić ten świat choć odrobinę lepszym.

Bp Andrzej Malicki przypomniał, że „w tym roku mija 115 lat od czasu, kiedy to pionier ruchu ekumenicznego, Amerykanin Paul Wattson zaproponował wspólną modlitwę wyznawców Cieśli z Nazaretu. Tak więc jest to tydzień jubileuszowy i tym razem również chrześcijanie ze Stanów Zjednoczonych, konkretnie z Minnesoty zaproponowali teksty do liturgii naszych nabożeństw.

Żyjemy w świecie, w którym słowa już nic, lub niewiele znaczą. Jezus oczekuje od swoich naśladowców, od nas, konkretów. Czyńcie, szukajcie, to imperatyw wzywający do podejmowania działań. Tak długo nie wypełnimy Jego testamentu, jak długo pozostaniemy w sferze słów i często pustych deklaracji. Czyńcie, szukajcie – czego? I tu zaraz otrzymujemy odpowiedź; dobra i sprawiedliwości. Bardzo pięknie napisała kiedyś Matka Teresa z Kalkuty: To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie. Jednak, gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy.

W tym oceanie potrzeb jesteśmy my, chrześcijanie i naszym zadaniem jest czynić ten świat choć odrobinę lepszym. Mam nadzieję, że wspólna modlitwa sprawi, iż staniemy się sobie bliscy, że nawzajem będziemy obdarowywać się darami, które wnosi Chrystus do Kościoła, który przecież jest JEDEN, tylko my chrześcijanie jesteśmy podzieleni. To trudny czas nie tylko dla ekumenii, ale dla całego Kościoła powszechnego.

Patrzę z nadzieją na wspólną modlitwę i ufnością na przełamywanie negatywnych stereotypów, które tu i ówdzie się jeszcze wydarzają. Jednocześnie serdecznie zapraszam na nabożeństwa i inne wydarzenia, tego tygodnia”.

Ks. Sławomir Pawłowski SAC, o Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan

W trakcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, zgodnie z tradycją, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.

Ks. Sławomir Pawłowski, pallotyn, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu przekonuje: „mam nadzieję, że tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przysłuży się ich zbliżeniu. Kościół katolicki ma świadomość, że ekumenizm jest ważny, ponieważ podział między chrześcijanami utrudnia głoszenie Ewangelii i jest zgorszeniem dla świata”.

Ks. Pawłowski wskazał też na wyzwania dialogu ekumenicznego, które zaobserwować można głównie w obszarze edukacji. „Chodzi o to, aby katolicy, którzy stanowią większość chrześcijan w Polsce, lepiej znali swoich braci i siostry z innych wyznań: ich historię, ich teologię i duchowość. Temu oczywiście może służyć prywatna lektura, ale jeszcze lepiej spotkanie – modlitewne i nie tylko”.

Materiały na najbliższy Tydzień ekumeniczny przygotowała grupa chrześcijan w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (USA) zwołaną przez Radę Kościołów Minnesoty. Przez lata w stanie Minnesota nierówności rasowe były jednymi z największych w skali całego kraju. W 1862 r. w Minnesocie odbyła się największa masowa egzekucja w historii USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa
Chrześcijaństwo przed nami to zbiór tekstów młodych intelektualistów skupionych wokół Centrum Kultury i Dialogu, którzy chcą zaprosić do dyskusji nad kształtem chrześcijaństwa jutra. Autorzy esejów, zarówno świeccy, jak i duchowni, starają się odnowić myślenie religijne....

Skomentuj artykuł

Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.