Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Bp Bryl: szukajmy tego, co nas łączy
– Wierzę, że łaska Boża jest większa niż nasze różne doświadczenia, i że przebaczenie oraz pojednanie są możliwe – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył nabożeństwu z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.
W kaliskiej katedrze na wspólnej modlitwie zgromadzili się bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej, orionista ks. Antoni Wita, diecezjalny referent ds. ekumenizmu, ks. Julian Kopiński z Kościoła Polskokatolickiego, przewodniczący kaliskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, pastor Janusz Wanat z Kościoła Bożego w Chrystusie, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu i duchowieństwo Kościoła Rzymskokatolickiego.
Bp Bryl na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
W homilii bp Bryl wskazując na Trzech Mędrców zdążających do Betlejem zachęcał, aby nie zatrzymywać się na sprawach doczesnych, ale szukać Jezusa, który jest prawdziwym Bogiem i Zbawicielem. – Dzisiaj chcemy razem wyznać wiarę, że Jezus Chrystus jest Panem. Chciałbym, żeby to nasze wyznanie było takie mocne i jednoznaczne, żeby było dla innych jasne i klarowne, a przede wszystkim pociągające. Wspólne wyznanie wiary w Jezusa, który jest w centrum naszej wiary, jest dla nas ważnym zadaniem w tym tygodniu. Bardzo chciałbym, żebyśmy szukając tego, co jednoczy mocno patrzyli na Jezusa – powiedział kaznodzieja.
Podkreślał, że ten tydzień to czas, w którym wszyscy uczniowie Jezusa, niezależnie do jakiej wspólnoty należą, chcą patrzeć na Jezusa i zapraszać Go mocno w swoje życie, w życie swoich wspólnot. – Gdy patrzymy na Jezusa to nasze serce przemienia się, otwiera na tych, którzy są wokół. Zapatrzenie się w Jezusa nigdy nie jest lekceważeniem sióstr i braci, wprost przeciwnie. Dzięki temu, że jesteśmy blisko Jezusa umiemy być też blisko siebie. Chciałbym zaprosić, żebyśmy szukali tego, co nas jednoczy – zaznaczył duchowny.
Przekonywał, że ten czas modlitwy o jedność jest czasem, w którym wyznajemy wiarę w Jezusa i uczymy się Jego stylu życia. – To dzisiejsze spotkanie, wspólne słuchanie Słowa i siebie w nawzajem oraz modlitwa pobudzają nas, aby czynić z Bożą pomocą wszystko, co możliwe, aby obalić mury podziałów i nieufności, aby przezwyciężyć przeszkody i uprzedzenia, które utrudniają głoszenie Ewangelii zbawienia przez krzyż Jezusa, jedynego Odkupiciela, każdego człowieka – akcentował biskup kaliski.
Cytując św. Jana Pawła II z dokumentu o ekumenizmie zapraszał, aby iść drogą wskazaną przez papieża i razem szukać dróg pojednania i współpracy. – Prośmy, aby dobry Bóg wspierał nas w zbliżaniu się do siebie, aby dotykał naszych serc, byśmy potrafili przebaczać i dążyć do pojednania. Wierzę, że łaska Boża jest większa niż nasze różne doświadczenia i że przebaczenie oraz pojednanie są możliwe. Chciejmy dzisiaj zaprosić Jezusa w tę naszą wspólną drogę – powiedział bp Bryl.
Za zorganizowanie wspólnego nabożeństwa podziękował ks. Julian Kopiński. – Nabożeństwo ekumeniczne odbywa się w Kaliszu, w mieście, gdzie od wieków spotykają się różne tradycje chrześcijańskie, spotykamy się w katedrze św. Mikołaja, który był biskupem w Kościele jeszcze nie podzielonym i czczony jest zarówno na chrześcijańskim Wschodzie jak i Zachodzie. Gromadzimy się na wspólnej modlitwie, aby modlić się o wytrwałość we wszystkich dążeniach ekumenicznych w Polsce, ale też tutaj na ziemi kaliskiej, konińskiej i całej południowej Wielkopolski – mówił duchowny.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczął się 18 stycznia w Kościele Ewangelicko–Reformowanym w Żychlinie k. Konina. Kolejne nabożeństwa odbyły się w Kościele Starokatolickim Mariawitów w Nowej Sobótce i Kościele Bożym w Chrystusie w Kaliszu.
Jutro, 22 stycznia, o godz. 18.00 rozpocznie się modlitwa w Kościele Polskokatolickm w Kotłowie. Tydzień Modlitw zakończy się 25 stycznia o godz. 18.00 w Kościele Prawosławnym w Kaliszu.
W tym roku Tygodniowi Modlitw o Jedność Chrześcijan towarzyszy hasło: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (Mt 2, 2).
Źródło: KAI / kb
Skomentuj artykuł