Dariusz Piórkowski SJ: iluzją jest uporczywe powtarzanie, że dziś Polska czy świat jest w szczególnym kryzysie duchowym

Dariusz Piórkowski SJ: iluzją jest uporczywe powtarzanie, że dziś Polska czy świat jest w szczególnym kryzysie duchowym
(fot. archiwum prywatne autora)

"Choć u nas nie ma zalegalizowanej eutanazji czy aborcji na taką skalę, jak gdzie indziej, to jednak są inne grzechy: zdrady, rozpadające się małżeństwa i rodziny, pijaństwo i inne zniewolenia" - pisze jezuita na Facebooku.

Poniżej całość tekstu, który został umieszczony na profilu Dariusza Piórkowskiego SJ:

"Na dwa czarno-białe uproszczenia nie mogę się zgodzić, a są ciągle powielane, by mobilizować wierzących i zwierać szyki.

Niektórzy przestrzegają przed moralnym zepsuciem w społeczeństwach zachodnich, wyrażającym się np. w zalegalizowanej eutanazji czy nieskrępowanej aborcji. I tak to pokazują, jakby było to jedyne zagrożenie, które nas może dotknąć.

Ale przecież chociaż u nas nie ma zalegalizowanej eutanazji czy aborcji na taką skalę, jak gdzie indziej, to jednak są inne grzechy: zdrady, rozpadające się małżeństwa i rodziny, pijaństwo i inne zniewolenia, chciwość, podziały itd. To też są poważne grzechy. Jasne, że aborcja i eutanazja są szczególnie ciężkie, bo dotyczą bezbronnych i są popełniane z premedytacją. Niemniej chociaż nie popełniamy grzechów, które krytykujemy w Europie Zachodniej, to popełniamy inne.

DEON.PL POLECA

Jakąś iluzją jest uporczywe powtarzanie, że dziś Polska czy świat jest w szczególnym kryzysie duchowym, jakby dawniej wszystko było lepiej. Nie było. Zawsze były jakieś problemy i kryzysy. Tylko że inne. Co chwila dokonywały się różne przełomy, coś upadało, coś powstawało. Rozsypywały się cywilizacje, kultury, cesarstwa. I owszem, budziło to lęk. Takie prawo historii, ludzkiej wolności i grzechu. Złotego wieku to nigdy nie było, chociaż bardzo chcielibyśmy, żeby on nastał. Nie dojdzie do tego na tej ziemi.

Kościół mówi raczej o znakach czasu, które należy rozeznawać, a nie o tym, że dawniej było lepiej, a teraz jest fatalnie. To różnica." 

 

Na dwa czarno-białe uproszczenia nie mogę się zgodzić, a są ciągle powielane, by mobilizować wierzących i zwierać...

Opublikowany przez Dariusz Piórkowski SJ Niedziela, 15 września 2019

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem
Św. Ireneusz z Lyonu

Życie chrześcijanina to więcej niż gorączkowe unikanie grzechu (niemożliwe), czy nienaganna perfekcja (zabójcza). Perspektywa uczniów Jezusa to "osiągnięcie pełnego podobieństwa do...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: iluzją jest uporczywe powtarzanie, że dziś Polska czy świat jest w szczególnym kryzysie duchowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.