Dariusz Piórkowski SJ: nie wiem, w czym kobieta może zagrażać, kiedy czyta Słowo czy rozdaje Komunię

Dariusz Piórkowski SJ: nie wiem, w czym kobieta może zagrażać, kiedy czyta Słowo czy rozdaje Komunię
(fot. archiwum prywatne Dariusza Piórkowskiego)

Ja mam tylko jedną odpowiedź: klerykalizm, niedouczenie, mizerna teologia i sakramentologia - komentuje jezuita reakcje na decyzję Franciszka.

"Super wiadomość z Rzymu, przynajmniej dla mnie. Papież Franciszek zezwolił na i nakazał wprowadzenie zmiany w Kodeksie Prawa Kanonicznego odnośnie do posługi lektoratu i akolitatu.

Teraz kobiety będą na mocy specjalnego aktu liturgicznego dopuszczone do tych posług. Nie tylko będą mogły czytać Słowo Boże (co i tak się już działo), ale także być nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej jako akolitki (co też się działo, ale nie w Polsce).

Bogu niech będą dzięki!"

 

W kolejnym wpisie o. Dariusz Piórkowski SJ wyjaśnia:

"Papież nakazał zmianę brzmienia kanonu 230 &1 Prawa Kanonicznego. Zamiast "mężczyźni świeccy" pojawiło się tam "osoby świeckie" , a więc także kobiety. Reszta pozostaje bez zmian.

Nowość polega tylko na tym, że kobiety również w specjalnym obrzędzie liturgicznym będą mogły przyjmować i pełnić posługę lektoratu i akolitatu. Do tej pory takie posługi przyjmowali mężczyźni stanu wolnego lub żonaci. Nie ma to więc nic wspólnego z sakramentem święceń. Te posługi w Kościele powszechnym, czyli możliwość czytania Słowa Bożego, śpiewania Psalmów, czytania komentarzy, a także bycie nadzwyczajnym szafarzem Eucharystii opierają się na łasce chrztu świętego wszystkich wiernych.

Są też udzielane posługi lektoratu i akolitatu tylko mężczyznom przygotowującym się do święceń. One też w sumie opierają się na chrzcie świętym, ale nakierowane są na sakrament święceń.

Twierdzenie, że to jest otwarcie furtki dla przyszłych święceń kobiet, jest nieporozumieniem. Wielu mężczyzn żonatych pełni posługę lektoratu i akolitatu, i wcale nie pragną żadnych święceń.

Przy okazji tej decyzji Papieża nie przestaje mnie zdumiewać poziom i zasięg lęku wśród wielu katolików w Polsce. Naprawdę nie wiem, w czym kobieta może zagrażać duchownym i świeckim, kiedy czyta Słowo czy rozdaje Komunię świętą. Ja mam tylko jedną odpowiedź: klerykalizm, niedouczenie, mizerna teologia i sakramentologia.

Po drugie, nasz Kościół w Polsce nie jest Kościołem wzorcowym i uniwersalnym. W wielu miejscach świata od dziesięcioleci świeccy pełnią te posługi (także kobiety).

Po trzecie, upadają tutaj wszystkie dyskusje i wytaczane armaty w czasie pandemii o grzeszności przyjmowania Komunii świętej na rękę, jakoby rzekomo tyko wyświęceni szafarze mieli do tego prawo. Nie, prawo do dotykania Ciała Pańskiego bierze się z chrztu świętego. A bycie akolitą jest dodatkową posługą w Kościele i dla dobra wspólnoty."

 

Super wiadomość z Rzymu, przynajmniej dla mnie. Papież Franciszek zezwolił na i nakazał wprowadzenie zmiany w Kodeksie...

Opublikowany przez Dariusza Piórkowskiego SJ Poniedziałek, 11 stycznia 2021

 

Jeszcze doprecyzowanie w sprawie ostatniej decyzji Franciszka o lektoracie i akolitacie udzielanym kobietom. Papież...

Opublikowany przez Dariusza Piórkowskiego SJ Poniedziałek, 11 stycznia 2021

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: nie wiem, w czym kobieta może zagrażać, kiedy czyta Słowo czy rozdaje Komunię
Komentarze (54)
B-
~Bono -
17 stycznia 2021, 12:32
Kolejny temat zastępczy, jaki pojawia się w Kościele, tymczasem LAWENDOWA MAFIA ma się bardzo dobrze...
LO
~Lilla Oko
16 stycznia 2021, 20:44
Mam pytanko czemu NMP nie napisala ewangelii a przeciez jak nikt inny znala Jezusa Kobieta to zycie ukryte ciche z boku Jeszcze nie ma biedy z kaplanami dzieki Bogu
JY
~john yossarian
15 stycznia 2021, 23:06
Fajne te komentarze. Takie nie za mądre.
AZ
~Andrzej Z Doliny
15 stycznia 2021, 22:34
W tytule tekstu ksiądz przyznaje, ze nie rozumie. No to niech Szanowny ksiądz poczyta, podpyta madrzejszych i może zrozumie. I przestanie takie głupoty wypisywać.
MX
~Mateusz xxx
14 stycznia 2021, 23:32
"Twierdzenie, że to jest otwarcie furtki dla przyszłych święceń kobiet, jest nieporozumieniem". Hm... Na pewno? Hierarchowie w Niemczech wiążą z tym wszystkim wielkie nadzieje. Wiadomo na co...
EB
~Edek Bocianowski
14 stycznia 2021, 22:51
Czy ministrantka w ciąży może służyć do Mszy Św.? Czy księża mając wokół siebie tyle kobiet wytrzymają w celibacie ? Wbrew pozorom to są ważne pytania . Proszę o odpowiedź autora.
PJ
Pawel Jankowski
15 stycznia 2021, 11:08
Może. jeśli to nie zagraża jej ciąży :) Jeśli mając wokół siebie tyle kobiet żyjąc w świecie radzą sobie z celibatem, to te 45 min. przy ołtarzu powinni wytrzymać ;)
J2
Jerzy 2
15 stycznia 2021, 11:49
A teraz wytrzymują ?
KW
~ka we
15 stycznia 2021, 13:09
A dlaczego niby ma nie służyć? Bycie w ciąży to nie grzech! Choć jak już urodzi to trudno mi sobie wyobrażać z praktycznego doświadczenia, jednoczesne pilnowanie dzieci i służenie do mszy, nie mówiąc już o takich niuansach jak karmienie piersią ;)
KW
~ka we
15 stycznia 2021, 13:13
Widzę tu jakieś pokłosie myślenia o kobiecie jako o osobie 'rytualnie nieczystej' i zawsze potencjalnej kusicielce. Jezus mówił: gdy oko jest powodem do grzechu to je wyłup, albo ręka to ją odetnij! Twoja ręka i twoje oko! Więc twój sposób patrzenia jest przeszkodą a nie drugi człowiek który jest darem Bożym.
SP
Szukam Prawdy
14 stycznia 2021, 15:02
Jakie uprawnienia ma akolita? Ano puryfikacja kielicha po komunii św., błogosławienie pokarmów w Wielką Sobotę, możliwość odprawiania pogrzebów, nabożeństw, wystawienia Najświętszego Sakramentu, troska o ministrantów. Ma być ubrany w albę. Por. instrukcja KEP z 2007. To w zaściankowej Polsce. A na świecie? Proszę sobie wyobrazić.
RA
~romek andrzej
14 stycznia 2021, 22:54
Cóż zostanie Kościół przedsoborowy tak jak na zachodzie , przynajmniej tam będzie można się skupić na modlitwie , to już nawet nie chodzi czy wolno czy nie wolno, tu nie ma ducha św,modlitwy różańca , a będzie nowinki , nerwowe ruchy stucznosc , bergolio prowadzi łódź na dno
SP
Szukam Prawdy
14 stycznia 2021, 14:50
Zwracam uwagę, że kanon 230 KPK mówi wyraźnie: "Mężczyźni (i kobiety od teraz) mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym..." A więc na stałe. I tak będzie w większości przypadków na świecie, znając poglądy biskupów postępowych. Kanon 231 paragraf 2 mówi: "mają prawo do godziwego wynagrodzenia, odpowiednio do ich pozycji... dzięki któremu , zachowując przepisy prawa państwowego, mogliby zaradzić potrzebom własnym oraz rodziny. Przysługuje im też prawo, by było właściwie przewidziane ubezpieczenie i zabezpieczenie społeczne, a także zdrowotne". A więc to nie tylko takie sobie tam coś, ale poważne konsekwencje. Np. akolitka rodzi dziecko ( także nieślubne) i domaga się tego co powyżej. Powodzenia życzę entuzjastom, którzy i tak mówią, że płacenia za katechę powinno być zlikwidowane.
OM
~Oceania Morska
17 stycznia 2021, 17:32
No tak, przecież w ogóle nie chodzi o pieniądze, prawda ... ? XD
EP
Elżbieta Paszk
14 stycznia 2021, 13:18
Jak dotąd nie znalazłam artykułu "oburzonych" na decyzję Franciszka , jedynie artykuł, w którym oburza się na oburzonych. Czyżby kreacja zacofanej większości , żeby błyszczeć na jej tle?
KP
~katolik pomniejszego płazu
14 stycznia 2021, 00:25
jak to dobrze po prawie 2000 lat wreszcie zrzucić ciężar niedouczenia i mizernej teologii. tyle szczęścia przyniósł nam XXI wiek.
KP
~K P
13 stycznia 2021, 22:31
Kiedy czytam komentarze pod ważnymi i bardzo mądrymi zresztą tekstami o. Piórkowskiego dziwię się, że nie stracił jeszcze wiary w sens pisania. Mam wrażenie nie tylko zaimpregnowania wielu tzw gorliwych katolików ale także rosnącej agresji i potrzeby walki w tych komentarzach. Smutne to, przypomina faryzeuszy z zatkanymi uszami wvsynagogach. Niech Pan da o. Piórkowskiemu siły.
TO
~Tomasz Ostański
13 stycznia 2021, 17:13
Gdyby autor zamiast zdumiewać się poziomem i zasięgiem lęku wśród wielu katolików w Polsce, zechciał popełnić obszerniejszy materiał wyjaśniający "zalęknionym katolikom" społeczne, historyczne i teologiczne tło Sukcesji apostolskiej i Tradycji apostolskiej. [Zakładam że sam dobrze zna.] Możliwe, że byłoby to znacznie bardziej owocne działanie od pozostawania w stanie lakonicznego zdumienia i podzielenia się tą informacją (o swoim zdumieniu) ze społeczeństwem. Jednak czy jezuicki modernista jest w stanie przełknąć i pogodzić się z faktem, że Sukcesja apostolska i Tradycja apostolska mają w historii i tradycji swoje korzenie, konotacje z teraźniejszością i konsekwencje ?
TO
~Tomasz Ostański
14 stycznia 2021, 16:38
Ufam, że osoby negatywnie oceniające mój komentarz nie reprezentują poparcia wyłącznie dla osoby D. Piórkowskiego. Krytyczna opinia o słabej merytorycznie zawartości takiego „dziennikarskiego materiału” (nota bene wyrwanego z lapidarnego wpisu w mediach społecznościowych, gdzie taka forma wypowiedzi jest powszechna a nawet właściwa) nie oznacza że jestem przeciwnikiem dopuszczenia i zaangażowania kobiet, w posługę lektoratu i akolitatu. Przeciwnie. Zarzuty „klerykalizmu, niedouczenia, mizernej teologii i sakramentologii” wyłącznie szkodzą sprawie przekonania społeczeństwa do nowych rozwiązań. To budowanie murów, plemiennych obozów itp. Zlęknionych przeciwników zmian należy raczej zrozumieć i ze zrozumieniem wyłożyć konkretne argumenty przemawiające za dobrem wprowadzanych zmian. Nie obrażać. Zapytany o genezę i dogmatyczne przesłanki dotychczasowego wykluczenia kobiet z tego rodzaju posługi ks dr Grzegorz Strzelczyk miałby według mnie lepsze argumenty przekonujące sceptyków.
PJ
Pawel Jankowski
15 stycznia 2021, 11:11
Panie Tomaszu akolitat i lektorat nie ma nic wspólnego z sukcesją apostolską :)
TO
~Tomasz Ostański
18 stycznia 2021, 17:51
I o tym ze sceptykami należałoby rozmawiać :) Raczej wyjaśniać przyczyny z powodu których kobiety były pomijane lub wykluczane z określonych posług. Brzmienie owego mężczyźni w kanonie 230 &1 Prawa Kanonicznego, z czegoś wynikało lub nie (być może było niedopatrzeniem wymagającym sprostowania). Tak czy inaczej zdanie : "Ja mam tylko jedną odpowiedź: klerykalizm, niedouczenie, mizerna teologia i sakramentologia " uważam za złą odpowiedź na wątpliwości "zalęknionych" (pomijając fakt, że brzmi nieładnie).
AK
Ania Kulik
13 stycznia 2021, 15:56
akurat wszystkie te zmiany wprowadzane są w czasie pandemii, wcześniej siedział cicho, obejrzyjcie sobie w jaki sposób w Berlinie potraktowali Benedykta XVI - wpiszcie na you tube - Skandaliczne powitanie papieża przez schizmatyzujących kardynałów Berlin 2011, precz z takimi zmianami, proroctwo św Franciszka z Asyżu to nasze czasy a Franciszek jest fałszywym prorokiem i idealnie toruje drogę Antychrystowi.
JP
~Jarosław Piechota
13 stycznia 2021, 13:31
Idąc dalej można postawić pytanie czy kobieta ksiądz jest zagrożeniem dla Kościoła ? Kobieta biskup, kobieta papież ?
TJ
~Tylko Ja
13 stycznia 2021, 17:58
Tak, trzeba stawiać pytania i szukać odpowiedzi, żeby utwierdzić się w poglądach.
AS
~Aleksander Szczęch
13 stycznia 2021, 08:43
Myślę, że więcej ludzi będzie chodziło na starą Mszę...
MX
~Mateusz xxx
14 stycznia 2021, 23:35
@~Aleksander Szczęch. Też tak myślę. Ja w każdym razie będę takich mszy szukał.
MN
~Maria N.
12 stycznia 2021, 23:02
"nie wiem, w czym kobieta może zagrażać, kiedy czyta Słowo czy rozdaje Komunię". Proszę spojrzeć na niektóre komentarze, pisane przez kobiety ze SK. Im się wydaje, że do lektoratu czy akolitatu będą mogły przystępować takie niewiasty jak one, tzn. będące za aborcją. Oczywiście jest to niemożliwe, ale im się wydaje. Dlatego osoby żyjące w łasce uświecającej będą uważały za profanację przyjęcie Chrystusa z rąk kobiety, która twierdzi, że można zabić drugiego człowieka. Oczywiście do lektoratu i akolitatu będą mogły przystępować tylko panie, które w pełni uznają naukę Kościoła katolickiego, a więc także i Dekalog. Ludzie jednak będą się bali. Po tym, co mieliśmy tej jesieni, nie sadzę, żeby akolitat się w Polsce się przyjął. Lektorki już są i dotąd raczej nie budziły sprzeciwów. Akolitat to wyższa szkoła jazdy. Szafarki Komunii są potrzebne na misjach (siostry zakonne), gdzie do najbliższego kapłana czy szafarza-mężczyzny jest np. kilkadziesiąt kilometrów i nie ma czym do niego dojechać.
AS
~Adam Sz
13 stycznia 2021, 11:23
Komentarz nietrafiony z kilku powodów: 1. W strajku kobiet nie idą wyłącznie kobiety, ale też wielu wspierających je mężczyzn. Płeć nie ma tu nic do rzeczy. Szafarz-mężczyzna może równie dobrze wspierać strajk jak szafarka. 2. W strajku uczestniczy bardzo niewielka grupa kobiet aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że żadna z tych kobiet nie będzie aż tak zaangażowana, żeby zostać szafarką. 3. "Uważanie za profanację" wbrew temu co sankcjonuje kościół jest sekciarstwem.
TJ
~Tylko Ja
13 stycznia 2021, 18:01
A co jeśli ksiądz ma takie poglądy? Albo nie jest w łasce uświęcającej?
KP
~katolik pomniejszego płazu
13 stycznia 2021, 23:02
o święta naiwności. jak to niemożliwe? odpowiednie przygotowanie "brakiem wykluczenia", "niezbywalną godnością", "kimże ja jestem, żeby potępiać" i będą przystępować. deonowe nadworne feministki już pewnie przebierają nogami.
MN
~Maria N.
14 stycznia 2021, 00:48
@~Adam Sz. Szanowny Panie, proszę się zastanowić nad trafnością swojego komentarza z kilku powodów. Ad 1 i 2. Kto wspiera strajk kobiet nigdy nie zostanie szafarzem Komunii Św., niezależnie czy jest to kobieta czy mężczyzna, płeć nie ma tu nic do rzeczy. Nadzwyczajnym szafarzem Komunii może zostać tylko osoba świecka o nieposzlakowanej opinii, a jeśli ktoś utożsamia się ze SK, opinie tę traci, gdyż automatycznie staje przeciwko V przykazaniu Dekalogu. POZWOLENIE NA BYCIE NADZW. SZAFARZEM (na rok, z możliwością przedłużenia) WYDAJE BISKUP, A NIE PISZĄCY KOMENTARZE NA DEONIE. Od świeckich kandydatów na szafarzy biskup wymaga zwykle kursu teologicznego, zakończonego egzaminem oraz odbywania regularnych rekolekcji.
MN
~Maria N.
14 stycznia 2021, 00:49
@~Adam Sz. Ad. 3. Kościół sankcjonuje tylko takie sytuacje, gdy nadzwyczajnym szafarzem jest osoba, co do której nie ma podejrzeń, że łamie Dekalog i że postępuje niezgodnie z Ewangelią oraz kwestionuje przepisy prawa kanonicznego. Jeżeli zaś nadzw. szafarz na oczach wszystkich postępuje niegodnie, dopuszcza się profanacji (świętokradztwo). Taka osobę pozbawia się pełnionej funkcji. Dokonuje tego biskup, więc nie jest to „sekciarstwo”. Podsumowując: Jak sama nazwa wskazuje nadzw. szafarz działa tam, gdzie brak zwyczajnego szafarza, tj. kapłana. Nadzw. szafarze powinni się uaktywniać rzadko i tylko za pozwoleniem proboszcza, który dokładnie bada czy polecona przez biskupa osoba się do tego w ogóle nadaje. Życzeniowość pań z komentarzy na dole tego forum jest bardzo naiwna.
MN
~Maria N.
14 stycznia 2021, 00:58
@~Tylko Ja. Artykuł, który komentujemy, dotyczy nadzwyczajnych szafarzy Komunii Św., którzy powinni mieć opinię nienaganną. Ksiądz jest zwyczajnym szafarzem Komunii Św. A czy jest on w łasce uświęcającej, wie o tym tylko jego spowiednik i Bóg, chyba że kapłan ten na oczach innych łamie przykazania i wygłasza poglądy sprzeczne z nauką Kościoła. Każdego kapłana może suspendować jego biskup.
PJ
Pawel Jankowski
15 stycznia 2021, 11:19
Jeśli ksiądz w takim stanie odprawia Mszę św. i inne sakramenty to one nadal "działają". Na szczęście już dawno temu Kościół rozstrzygnął tę kwestię, że ich skuteczność nie zależy od dyspozycji szafarza. Pozdrawiam.
MS
~Madzia S
12 stycznia 2021, 14:15
Szkoda że nie wiedziałam że wg prawa kanonicznego nie wolno mi było czytać Słowa Bożego podczas liturgii a robiłam to wiele razy. Zaczyna mnie denerwować tej powszechny brak reakcji od strony duchownych. Albo mamy ustanowione jakieś zasady i się do nich stosujemy albo robimy co chcemy i rozwalamy kościół pod środka.
TM
~Tomasz Mazur
12 stycznia 2021, 13:30
Tu chodzi o kolejny etap w zmianach w Kościele. To nie dotyczy tego, że kobieta stanowi niebezpieczeństwo dla Kościoła ale wszyscy wiedzą, że kolejnymi krokami będzie dopuszczenie do małżeństw katolickich kapłanów. W myśl przysłowia kropla kruszy skalę.
EA
~Ewa Adam
12 stycznia 2021, 13:59
Katoliccy księża już mogą się żenić. Jeśli są grekokatolikami. Tak samo, jak ci bez "grako" podlehsją władzy papieża w Watykanie. Jakoś to nikomu do tej pory nie przeszkadzało. Oczywiście 2/3 "znawców" myli ich z prawosławnymi.
ML
~M L
12 stycznia 2021, 14:03
Malzenstwa katolickich kaplanow sa od dawna normalne. W wiekszosci katolickich kosciolow wschodnich wraz z najwiekszym z nich Ukrainskim Kosciolem Greckokatolickim, sa zonaci ksieza norma. Nie musze chyba mam nadzieje podkreslac, ze ksiadz greckokatolicki (jak sama nazwa wskazuje), jest zupelnie tak samo ksiedzem katolickim, jak i ksiadz rzymskokatolicki. Poza tym to i u rzymskich katolikow sie w przeszlosci takie cos zdarzalo, wiec to zdecydowanie nie nowosc. Na przyklad w komunistycznej Czechoslowacji zostalo potajemnie w podziemnym kosciele wyswieconych ok. 30 zonatych mezczyzn (z tego co wiem, to pomiedzy nimi byl tez przynajmniej jeden biskup). Niestety aczkolwiek Watykan uwaza ich swiecenia za wazne, to im po 1989 roku zakazal publicznie wystepowac (wiekszosc dlatego przeszla k grekokatolikom). Oprocz tego istnieje tez troche bylych protestanckich ksiezy (luteranie czy anglikanie), ktorzy przeszli do Kosciola Katolickiego juz zonaci i tak tez pozostali.
AS
~Aleksander Szczęch
13 stycznia 2021, 08:41
Gwoli ścisłości. Księża grekokatoliccy nie żenią się. Żonaci są wyświęcani.
DP
~Dorota Pol.
13 stycznia 2021, 15:39
tak, to międzynarodowy spisek. Z Franciszkiem na czele.
WW
~Willy Wilmowski
12 stycznia 2021, 12:30
Problem jest tylko taki, że w Polsce nie ma (albo jest bardzo mało) ustanowionych lektorów i akolitów (z reguły zresztą kleryków otrzymujących te posługi na drodze do święceń). Nie chodzi bowiem o czytających Słowo Boże i nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Te ostatnie praktyki są zdecydowanie różne od ustanowienia (obrzędem liturgicznym) lektorów i akolitów. Jeśli więc w przyszłości wprowadzać te zmiany w naszym kraju, najpierw trzeba się cofnąć i przemyśleć zasady udziału mężczyzn przy ołtarzu.
JK
~Jacek Kola
12 stycznia 2021, 12:16
postawić sztuczny problem i z nim walczyć. brawo Jezuito! nie wiesz, bo nie chcesz wiedzieć i nie chce Ci się dowiedzieć, czego nie wiesz...
AZ
~Anna Z
12 stycznia 2021, 13:04
komentarz jezuity raczej wyprzedził nieuniknione, czyli kolejną gunwoburzę wokół jakiejś prostej sprawy, tak jak było z komunią podawaną na rękę - na świecie standard, u nas apokalipsa, profanacja i sensacja.
MK
~Maksymilian Kozłowski
12 stycznia 2021, 13:10
Zdaje sie, ze nic Pan nie zrozumial z bardzo waznego tekstu o. Piorkowskiego. Szkoda!
MM
~Monika Monika
13 stycznia 2021, 11:08
no tak, skoro "na świecie standard", to zgodnie z naczelną regułą ojkofobów, u nas musi być tak samo, a jeśli jest inaczej, to jest źle i trzeba się koniecznie dopasować! kiedyś byś głosiła przewodnią rolę ZSRR i że pod czerwonym sztandarem musimy się dopasować do standardów socjalistycznych, teraz standardy lewicowo-feministyczne, ten sam konformizm:P
TJ
~Tylko Ja
13 stycznia 2021, 18:07
Monika Monika- Kościół jest Jeden, Święty, Powszechny i Apostolski. Przynajmniej raz w tygodniu klepiemy to zdanie nie wchodząc w głębie.
KP
~katolik pomniejszego płazu
13 stycznia 2021, 23:06
doprawdy jeden? Kościół świętych w niebie jest tym samym co teraz na ziemi? bo coraz bardziej wychodzi, że oni inną wiarę wyznawali
AW
~Anna Wu....ska
13 stycznia 2021, 23:52
~Tylko Ja: powiedz to niemieckim biskupom, oni mają swoją "drogę synodalną" i mówią wprost, że "nie oglądają się na Watykan". i tak ta jedność w praktyce wygląda, a przypomina się o niej tylko wtedy, gdy można nią bić po grzbiecie kogoś kto nie jest wystarczająco"tolerancyjny", "otwarty na zmiany" i nie chce się dostosować do nowej dialektyki".
WS
~Witold Słojkowski
12 stycznia 2021, 12:15
A może zrezygnujmy w ogóle z kapłanów. Niech każdy w domu odprawia sobie obrzędy, sprawuje sakramenty. Myślę, że trzeba zastanowić się nad tym pomysłem.
MK
~Matylda Kostrzewska
12 stycznia 2021, 14:33
"Ludu kapłański, Ludu królewski, Zgromadzenie święte, Ludu Boży, Śpiewaj twemu Panu. Tobie śpiewamy, jedyny Pośredniku ludzkości. (...) , itd.
M*
Monika * Monika
12 stycznia 2021, 15:20
tak, najlepiej obrazić się na papieża i resztę, zwłaszcza kobiety. Przecież one są źródłem wszelkiego zła, prawda?
TJ
~Tylko Ja
13 stycznia 2021, 18:09
Bardzo prymitywne podejście: ze skrajności w skrajność. Idąc tym tokiem myślenia następnym krokiem będzie wybicie wszystkich mężczyzn.
KS
Konrad Schneider
14 stycznia 2021, 11:33
~Witold Słojkowski: Chcial Pan wlozyc kij w mrowisko czy rzeczywiscie tak Pan uwaza?
KS
~Konrad Sznajder
15 stycznia 2021, 17:14
Myślę, że to dobry pomysł. Pieniądze by się zaoszczędziło. A limuzyny kler z pożytkiem może wykorzystać zatrudniając się w Uberze.

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: nie wiem, w czym kobieta może zagrażać, kiedy czyta Słowo czy rozdaje Komunię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.