Dariusz Piórkowski SJ: szatan już dawno zaatakował Kościół, cicho i bez szumu

Dariusz Piórkowski SJ: szatan już dawno zaatakował Kościół, cicho i bez szumu
Fot. Anna Gru / Unsplash

To o wiele smutniejszy widok od widoku pustych ławek - zauważa jezuita.

Jestem na ślubie. Odprawiam mszę świętą. W kościele około 50 osób. Miny minorowe. Do Komunii świętej idą nowożeńcy i jeden ze świadków. Reszta ani drgnie z ławek.

Niektórzy lamentują, jak to szatan zaatakował Kościół i Eucharystię, bo rzekomo przez pandemię uniemożliwił wiernym przyjmowanie Komunii świętej.

Szatan już dawno zaatakował Kościół, w sposób cichy, bez szumu, wprowadzając do serc obojętność, letniość, niezrozumienie, po co w ogóle są sakramenty. To o wiele smutniejszy widok, gdy ludzie są w kościele i czują się jak przybysze z kosmosu od widoku pustych ławek, bo przez parę miesięcy nie można było przyjść do kościołów.

Ale co tam. Można stworzyć taką narrację, która nie widzi rzeczywistego problemu, a rodzi sztuczny. I to też jest poniekąd sprawka "bram piekielnych", o których dzisiaj mówi Jezus w Ewangelii. I to jest prawdziwe wyzwanie dla Kościoła. Owce zagubione. Jak je szukać i odnaleźć?

Tekst pierwotnie ukazał się na Facebooku Dariusza Piórkowskiego SJ.

 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
34,90 zł

Odkryj w swoim życiu pokój 

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: szatan już dawno zaatakował Kościół, cicho i bez szumu
Komentarze (13)
KG
Karol Golec
2 września 2020, 13:53
I tak Chrystus i Kościół zwyciężą.
KG
Karol Golec
2 września 2020, 13:53
I tak Chrystus i Kościół zwycięży.
LL
lukasz luk
1 września 2020, 10:34
Szatan już dawno zaatakował Kościół, cicho i bez szumu, podmieniając Ewangelię, delikatnie i subtelnie na neomarksistowską ideologię (np. pro ekologiczno-LGBTowską). Szczególnie upodobał sobie Jezuitów.
LL
Lukasz Luk
3 września 2020, 09:59
Winę za ten stan rzeczy w 50% ponoszą wierni(ja), którzy się nie modlą za swoich kapłanów oraz za papieża.
LL
~Lucjan Lewandowski
31 sierpnia 2020, 23:36
Jeżeli Chrystus przyszedł na świat i z nim wszyscy jego naśladowcy uzyskali ducha św, to znaczy, że umieją odróżnić dobro od zła i są odpowiedzialni za swoje czyny. Hierarchia szczególnie w Polsce traktuje wspólnotę chrześcijan jako nic nie wiedzacych i nie rozumiejacych baranów. Odbiera im prawo świadomego wyboru (a tylko taki wybór świadomy i nieprzymuszony jest miły Bogu). Narzucają ludziom wybory, później się dziwią, że ludzie nie uczestniczą świadomie w życiu wspólnoty chrześcijańskiej i nie żyją według podpowiedzi ducha świętego, tylko według zakazów i nakazów hierarchii.
JP
Jarosław Pe
31 sierpnia 2020, 19:50
Też to ostatnio zauważyłem, ślub około 100 osób a do komuni zaledwie 10 ;/
KP
~katolik pomniejszego płazu
30 sierpnia 2020, 20:12
"Niektórzy lamentują, jak to szatan zaatakował Kościół i Eucharystię, bo rzekomo przez pandemię uniemożliwił wiernym przyjmowanie Komunii świętej. Szatan już dawno zaatakował Kościół, w sposób cichy, bez szumu, wprowadzając do serc obojętność, letniość, niezrozumienie, po co w ogóle są sakramenty." - no właśnie, skoro można było udzielić dyspensy od wszystkiego i nie rzekomo a faktycznie sterroryzować własnych wiernych pandemią, to jak letni mają zrozumieć po co są sakramenty?
MB
~Marcin Baran
30 sierpnia 2020, 14:42
Tylko czy my się musimy o to martwić? Kiedyś istniały małe wysepki chrześcijaństwa oblane ogromnym oceanem pogaństwa i chrześcijanie jakoś wtedy żyli, nie zamartwiając się zbytnio, co będzie z tymi poganami. Żyli pięknie, dawali świadectwo, wielbili Boga, nie próbowali nikogo na siłę nawracać. Kto z pogan chciał - to zostawał chrześcijaninem, a kto nie chciał - umierał w pogaństwie. I pewnie wrócimy do tych czasów.
KN
Krzysiek Niepiekło
27 sierpnia 2020, 08:26
No ale czym Wy się dzielicie Darku? Ja w życiu spotkałem jednego księdza, który mówił o swojej wierze. Cała reszta chce sprzedać to, czego się nauczyła w seminarium. Mówią, jako eksperci od Pisma, jako eksperci od moralności.To czym oni się różnią od tych, za czasów Jezusa?
MS
~Marek Soczki
27 sierpnia 2020, 08:24
Niech zgadnę Wielkopolska czy Pomorze? Bo na pewno to nie było na południu Polski.
EM
~Ela M.
27 sierpnia 2020, 07:22
Dokładnie tak... To jest przerażający widok. Mam bardzo dużo znajomych, liberałów dzisiejszych, którzy kiedyś przystąpili do Komunii św... Chodzili kilka lat do kościoła, a później weszli w związki niesakramentalne. To był moment, kiedy zrezygnowali z Boga, ale też z jakiejkolwiek modlitwy... I minęło 20 lat, czują, że nic ich do kościoła nie przyciąga. Kiedy jednak wspominam im o możliwości do powrotu do życia sakramentami, to nie rozumieją po co... Mówią tylko- widzę, że dla Ciebie Bóg jest ważny. I tyle. Jak ich przyciągnąć do Boga? Modlę się za nich i głęboko wierzę, że Pan Bóg ma swoje sposoby... Ale wydaje mi się, że jeśli ktoś za młodu nie nawiązał relacji z Bogiem w ciszy serca, to małe szanse, że nawiąże później... Chciałabym zobaczyć ten cud!
AO
~Agata Obłuska
31 sierpnia 2020, 17:17
Są takie, między innymi ja, ale rzeczywiście naprawdę bardzo rzadko, niestety
DL
~Daniel Lester
2 września 2020, 13:17
Wiara w bóstwa to zdrada rozumu. Dlatego pani znajomi już się bawią w takie rzeczy.

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: szatan już dawno zaatakował Kościół, cicho i bez szumu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.