Decyzja sądu ws. nastolatków, którzy sprofanowali hostię

Decyzja sądu ws. nastolatków, którzy sprofanowali hostię
(fot. PAP / Radek Pietruszka / shutterstock.com)
DEON.pl / tvn24.pl / kw

Sąd w Jaśle, który zajął się sprawą profanacji hostii przez trzech gimnazjalistów, podjął decyzję o karze - informuje tvn24.pl.

Do wydarzenia doszło w czwartek 14 kwietnia w kościele franciszkanów. Troje nastolatków wypluło i podeptało komunikanty.

DEON.PL POLECAZdarzenie zostało zgłoszone na policję. Zgodnie z art. 196 kodeksu karnego: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Jak informuje tvn24.pl, sąd stwierdził, że wyrzucając hostię na ziemię, dopuścili się obrazy uczuć religijnych. Według polskiego prawa za przestępstwa z kodeksu karnego odpowiadać mogą osoby powyżej 17 roku życia. W tym wypadku to 16-latkowie, więc uznane zostało, że dopuścili się oni czynu karalnego, a nie przestępstwa - tłumaczył tvn24.pl Artur Lipiński z sądu okręgowego w Krośnie.

W tej sytuacji sąd zadecydował się zastosować jeden z przewidzianych w ustawie środków wychowawczych dla osób nieletnich i zobowiązał ich do określonego postępowania.

Dlatego, jak podaje tvn24.pl, sąd "zobowiązał ich do właściwego zachowania w miejscach kultu religijnego oraz odnoszenia się z szacunkiem do przedmiotów kultu".

*  *  *

Przeczytaj także: czy gimnazjalistom z Jasła grozi ekskomunika?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Decyzja sądu ws. nastolatków, którzy sprofanowali hostię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.