Diecezja ełcka pożegnała abpa Adriana Galbasa SAC

Diecezja ełcka pożegnała abpa Adriana Galbasa SAC
fot. Pallotti TV | www.pallotti.tv / YouTube
KAI / pk

- Powiedziałem niedawno, że czuję się jakbym stał przed Mount Everestem, a miał tylko mały plecaczek i marne trampki. Tak jest! Przyjmuję decyzję Ojca Świętego Franciszka z obawą i poczuciem, że zadanie, które mnie czeka, jest ponad moje siły. Potrzebuję więc w jego realizacji siły Innego. Wszechmogącego! - powiedział abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. dziękczynnej w ełckiej katedrze.

W sobotę, 8 stycznia 2022 r. diecezja ełcka miała sposobność wyrażenia wdzięczności za dwa lata posługi abp. Adriana Galbasa. Mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas SAC, a homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W koncelebrze wzięli udział księża dziekani oraz delegacje parafialne z całej diecezji.

Dziękczynienie za dwa lata posługi abpa Adriana Galbasa SAC

W homilii bp Jerzy Mazur podkreślał, że jesteśmy tutaj, by podziękować Bogu za dar, jakim nas obdarzył 12 grudnia 2019 r., posyłając bpa Adriana do naszej diecezji jako biskupa pomocniczego. - Podczas pierwszego spotkania z biskupem nominatem Adrianem powiedziałem: "Witaj w domu. Witaj w diecezji ełckiej. To jest Twój dom". Jak widać Pan Bóg miał inne plany... Ełk, diecezja ełcka niech pozostanie w Twoim sercu jako to miejsce przyjęcia święceń biskupich 11 stycznia 2020 roku, jako miejsce pierwszej miłości pasterskiej, pierwszych posług biskupich - mówił biskup ełcki.

Bp Jerzy Mazur życzył, aby w Niepokalanym Sercu Matki Bożej, abp Adrian Galbas znajdował schronienie, umocnienie, pokrzepienie, aby pomagał wiernym śląska odnaleźć drogę do Boga:

DEON.PL POLECA

- Ludzie, wykonujący trudne zawody, narażające ich na niebezpieczeństwa, zwracają się do św. Barbary o pomoc, przekonani o jej orędownictwie w niebie. Arcybiskupie, polecamy Twoją posługę pasterską także opiece św. Barbary i wypraszamy jej orędownictwo. Arcybiskupie Adrianie, żeby wypełnić misję, do której Bóg cię posyła, On nie tylko mówi: "Ja jestem z tobą", ale też mówi: "Będziesz miłował" - mówił bp Mazur.

Biskup ełcki przekazał abp Adrianowi ikonę Chrystusa i wyraził wdzięczność za dobro, które będąc ełckim biskupem pomocniczym czynił, nadzieję, którą ukazywał, i pokój, którym umacniał.

"Są trzy oczywiste słowa, które chcę dziś wobec was wypowiedzieć"

Na zakończenie Eucharystii do uczestników zwrócił się abp Adrian Galbas, SAC. Mówił: - Są trzy oczywiste słowa, które chcę dziś wobec was wypowiedzieć. Pierwsze słowo brzmi: "dziękuję!" (…) Za tamten dzień sprzed dwóch lat i za wszystko, co zdarzyło się między tamtym dniem, a dniem dzisiejszym, a zwłaszcza za każde dobro, które tu, w tej części Kościoła, otrzymałem od Boga przez pośrednictwo ludzi, chciałbym bardzo serdecznie podziękować.

Drugim słowem, które mam potrzebę dzisiaj wypowiedzieć jest słowo "przepraszam". Przepraszam każdego, wobec którego nie okazałem się takim biskupem, jakiego oczekiwał, i to nie z powodu za wysokich oczekiwań, ale z powodu moich za małych standardów. Przepraszam za każde słowo i gest, który kogokolwiek dotknął, a także za brak takiego słowa i takiego gestu. Wiem, że czasami taki brak jest bardziej dokuczliwy. Wybaczcie!

I trzecim moim słowem na dzisiaj jest: "proszę". Proszę was o modlitwę i życzliwe wspomnienie! Powiedziałem niedawno, że czuję się jakbym stał przed Mount Everestem, a miał tylko mały plecaczek i marne trampki. Tak jest! Przyjmuję decyzję Ojca Świętego Franciszka z obawą i poczuciem, że zadanie, które mnie czeka, jest ponad moje siły. Potrzebuję więc w jego realizacji siły Innego. Wszechmogącego! Dlatego proszę was o modlitwę. Ja ją też obiecuję. I obiecuję serdeczną pamięć o ludziach, o miejscu i o czasie minionych dwóch lat. Miasto Ełk, które nie musi nic robić, by się podobać, ma dwa hasła reklamowe: "Ełk, tu wracam" oraz: "Ełk, pisze się krótko, pamięta się długo". To są także moje hasła. Może z jedną małą modyfikacją tego drugiego: "Ełk, pisze się krótko, pamięta się zawsze". Co do pierwszego: "Ełk, tu wracam", bądźcie pewni, że będę je realizował bez żadnych modyfikacji! - zapewniał abp Galbas.

W uroczystej Mszy św. udział wzięli również przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży diecezji ełckiej. W tym dniu dokonało się oficjalne przekazanie władzy nowemu Zarządowi Diecezjalnemu, którego prezesem została Dorota Ciołko. Monika Zubowicz, pełniąca do tej pory tę funkcję, zapewniła o swojej pomocy i wsparciu. Bp Mazur, zwracając się do młodzieży powiedział: - Drodzy Młodzi, kiedy marzycie o szczęściu, szukajcie Chrystusa, poznawajcie Boga, który objawia wam swoje imię jak Mojżeszowi "Jestem, który Jestem". Poznawajcie Boga, który jest Miłością - zachęcał biskup.

Po Eucharystii Młodzież przedłużyła swoje spotkanie na wspólnym kolędowaniu.

Abp Adrian Galbas SAC, przez dwa lata pełnił posługę biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, a od 4 grudnia 2021 r. jest arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Diecezja ełcka pożegnała abpa Adriana Galbasa SAC
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.