Diecezja płocka: Pierwsze Komunie Święte odbędą się w reżimie sanitarnym

Diecezja płocka: Pierwsze Komunie Święte odbędą się w reżimie sanitarnym
Fot. depositphotos.com
2 tygodnie temu
KAI /kb

„Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego, mogą być przeprowadzone z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych” – napisał ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, wikariusz biskupi ds. sakramentalnych, w specjalnym komunikacie.

Jednocześnie sugeruje, aby proboszczowie organizowali je w małych grupach lub indywidualnie.

W diecezji płockiej miesiące maj i czerwiec to tradycyjne miesiące organizowania w parafiach uroczystości Pierwszej Komunii Świętej oraz Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego (zwane też zwyczajowo Komunią Świętą generalną).

W związku ze stanem epidemii ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, wikariusz biskupi ds. sakramentalnych, w wydanym komunikacie zastrzega, że uroczystości te mogą być przeprowadzone z zachowaniem obowiązujących zasad sanitarnych.

„Kierując się dobrem i bezpieczeństwem dzieci oraz ich najbliższych, a także godnym przeżyciem tych ważnych uroczystości, proboszcz parafii w porozumieniu z rodzicami dzieci, decyduje o najlepszej formie i terminie: możliwe jest organizowanie tych wydarzeń w mniejszych grupach lub indywidualnie, na dodatkowych Mszach Świętych niedzielnych lub w innych dniach tygodnia. Niezależnie od wybranej formuły uwzględniającej specyfikę danej parafii, należy zachować daleko posuniętą ostrożność” – zaznacza kanclerz Kurii Diecezjalnej.

Przypomina także, że zgodnie z Instrukcją o Pierwszej Spowiedzi oraz Komunii Świętej dzieci 43. Synodu Diecezji Płockiej „odpowiedzialnymi za przygotowanie dzieci do Pierwszej Komunii Świętej są rodzice”.

Słowa te stają się szczególnie aktualne w związku z utrudnieniami w procesie przygotowania dzieci do Komunii Świętej w parafiach oraz w sytuacji, gdy kontakt z katechetami jest ograniczony.

W związku z tym wikariusz biskupi ds. sakramentalnych prosi rodziców, aby „troszczyli się o katechizację dzieci w domu przez wspólną modlitwę i wyjaśnianie prawd wiary”.

W kościołach w całej Polsce aktualnie może przebywać jedna osoba na 20 m kw. Do 25 kwietnia przepis ten pozostaje bez zmian.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Diecezja płocka: Pierwsze Komunie Święte odbędą się w reżimie sanitarnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.