Dla kogo miejsce na cyfrowym multipleksie?

Dla kogo miejsce na cyfrowym multipleksie?
(fot. ginnerobot / flickr.com)
KAI / slo

Konkurs o miejsca na cyfrowym multipleksie zostanie rozstrzygnięty w połowie czerwca - poinformowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dzisiaj w Warszawie, podczas spotkania prasowego. Wniosek o koncesję na rozpowszechnianie kanału społeczno-religijnego złożyły Fundacja Lux Veritatis - nadawca TV Trwam oraz spółka Wieczorna.pl - mająca być telewizją wielowyznaniową.

Z rywalizacji o tę samą koncesję wycofała się Point Group.

Samo rozstrzygnięcie konkursu nie oznacza jeszcze przyznania koncesji. KRRiT przesyła swoją decyzję do Urzędu Komunikacji Elektronicznej i po jej powrocie koncesja jest nadawana.

Konkurs KRRiT dotyczy koncesji na cyfrowe nadawanie naziemne programów telewizyjnych o charakterze: społeczno-religijnym, filmowym, dla dzieci w wieku 4-12 lat i edukacyjno-poznawczym. Został ogłoszony dla nowych programów, jak i tych, które już są nadawane w innej formie, drogą satelitarną lub kablową. Mogą w nim zatem wziąć udział także nadawcy, którzy mają już koncesje na nadawanie programu w sposób satelitarny i chcą się ubiegać o ich rozszerzenie.

Czterej zwycięzcy konkursu w każdej z kategorii znajdą się na multipleksie pierwszym dzięki zwolnieniu częstotliwości przez TVP S.A. Ma to nastąpić nie później niż 28 kwietnia 2014 r. Regulamin ogłoszonego 27 grudnia przez KRRiT konkursu przewiduje dla każdego typu programu określone warunki.

Program o charakterze społeczno-religijnym będzie zawierał transmisje i relacje z nabożeństw i uroczystości religijnych, wydarzeń z życia Kościoła i społeczeństwa, edukował w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski. Audycje poświęcone tematyce religijnej mają propagować tolerancję i treści ekumeniczne oraz działania w duchu dialogu międzyreligijnego. Audycje w ramach tej specjalizacji będą wskazywać wartości, wspierać rozwój człowieka i rodziny w wolnym, demokratycznym społeczeństwie.

Istotnym warunkiem przy rozpatrywaniu nadesłanych ofert będzie zdolność nadawców do finansowego udźwignięcia inwestycji. Te koszty nie są małe: to ok. 7 mln zł rocznie, bez kosztów programowych. Krajowej Rady nie interesuje całkowita wielkość kapitału podmiotów ubiegających się o miejsce na multipleksie, ważna jest natomiast "zdolność, poświadczona dokumentami, do sfinansowania tej inwestycji".

Opłata za udzielenie lub zmianę koncesji wyniesie maksymalnie 12 mln 945 tys. zł. Zgodnie z art. 10 ustawy o radiofonii i telewizji wnioskodawca będzie mógł uiścić opłatę jednorazowo lub w zadeklarowanych uprzednio we wniosku równych rocznych ratach płatnych w kolejnych latach obowiązywania koncesji.

Na polskim rynku funkcjonują trzy multipleksy naziemne. Obecnie na MUX-1 są dostępne: TVP 1 w wersji HD oraz programy koncesjonowane przez KRRiT: ATM Rozrywka, TTV, POLO i ESKA TV. To właśnie na tym multipleksie pod koniec kwietnia 2014 r. zwolnią się cztery miejsca, które zająć będą mogli inni nadawcy. Na MUX-2 są dostępne: Polsat, TV4, TVN, Puls, TV6, Puls2, Polsat Sport News i TVN7.MUX-3 jest przeznaczony i wypełniony przez programy TVP SA., obecnie rozpowszechniany jest na nim także program TVP2 w wersji HD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dla kogo miejsce na cyfrowym multipleksie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.