Dla nas wszystkich Ewangelia jest fundamentem

Dla nas wszystkich Ewangelia jest fundamentem
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP/ KAI / im

W czwartek zaczęła się pierwsza w Polsce wizyta zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. W piątek Cyryl I podpisze z abp. Józefem Michalikiem wspólne przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego.

W czwartek wczesnym wieczorem patriarcha Moskwy i całej Rusi spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Wcześniej uczestniczył w liturgii w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny. Następnie odbył rozmowy z prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Kluczowym punktem wizyty - składanej na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - będzie piątkowa uroczystość w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie zostanie podpisany dokument ze wspólnym orędziem rosyjskiej Cerkwi i polskiego Kościoła katolickiego do narodów Rosji i Polski.

Podjęcie tematu pojednania Polaków z Rosjanami przez Cerkiew jest pozbawione wszelkiej polityki - podkreślał wcześniej Cyryl I. - To akt duszpasterski, a nie polityczny - tak o przesłaniu mówił abp Michalik. Ma ono zawierać wezwanie do wzajemnego przebaczenia win i budowania wspólnej przyszłości. Prace nad dokumentem trwały ponad dwa lata. Jest to pierwszy wspólny dokument, który zostanie podpisany między Kościołem katolickim a Cerkwią rosyjską.

DEON.PL POLECA

Wierzę, że wizyta Jego Świątobliwości Cyryla i nasze wspólne świadectwo o Chrystusie posłuży jak najlepiej dziełu bożemu, naszym narodom, naszym państwom i całemu chrześcijaństwu - mówił metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa podczas nabożeństwa w prawosławnej katedrze. - Chciałbym wyrazić szacunek temu wszystkiemu co Wasza Świątobliwość wykonuje w Cerkwi polskiej - odpowiedział Cyryl Sawie. Dodał, że "wiele lat polskie prawosławie było we wspólnym organizmie z Cerkwią moskiewską", zaznaczając doniosłą rolę polskiej Cerkwi w ustawieniu dobrych stosunków między Kościołami prawosławnym i rzymskokatolickim.

Po spotkaniu w siedzibie KEP - które było zamknięte dla mediów - abp Michalik przekazał Cyrylowi kopię ikony Matki Boskiej Częstochowskiej - jako patronki dialogu między Kościołem katolickim w Polsce i prawosławnym w Rosji. Cyryl podarował KEP kopię ikony Matki Boskiej Smoleńskiej. Podkreślił, że prosił go o to obecny metropolita smoleński w rocznicę katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Cyryl wyraził życzenie, by ikonę umieszczono w godnym miejscu, tak by przypominała o rozpoczętym dzisiaj dialogu oraz o tym "skąd się wywodzą nasze chrześcijańskie korzenie".

Oprócz Warszawy Cyryl odwiedzi także Białystok, Supraśl, Hajnówkę i Świętą Górę Grabarkę. Jego wizyta potrwa do niedzieli.

W imię przyszłości musimy zapomnieć o urazach z przeszłości - powiedział w czwartek Cyryl I podczas uroczystego obiadu wydanego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Podkreślił, że "mamy najlepszy środek oddziaływania na procesy historyczne; nie jest to siła polityczna ani gospodarcza, ale głęboka wiara, że na mocy łaski pańskiej możemy przezwyciężyć grzechy ludzkie". - Innym instrumentem jest modlitwa - dodał.

Zwrócił uwagę, że narody Polski i Rosji muszą być razem, szczególnie teraz, gdy - jak powiedział - "nasze wspólne chrześcijańskie fundamenty są zagrożone i podważane są normy moralności". - Niszczone są tradycyjne wzorce rodzinne; otwarcie propagowany jest grzech w stylu życia - oświadczył Cyryl I.

- Dziś musimy łączyć nasze wysiłki, aby głosić prawdę bożą; dla tego wielkiego zadania musimy zapomnieć o tych urazach z przeszłości, które dziś nam przeszkadzają; nadszedł taki czas - powiedział patriarcha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dla nas wszystkich Ewangelia jest fundamentem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.