Do odmawiania tej modlitwy zostali wezwani wszyscy katolicy w Polsce. Może bardzo pomóc

Do odmawiania tej modlitwy zostali wezwani wszyscy katolicy w Polsce. Może bardzo pomóc
(fot. A3pfamily / shutterstock.com)
PAP / kk

O odmawianie w parafiach i kościołach modlitwy o pomyślność szczytu klimatycznego zaapelował prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Kodwo Turkson - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Dwutygodniowy szczyt klimatyczny ONZ (COP24) będzie odbywał się od 3 do 14 grudnia w stolicy Górnego Śląska - Katowicach. Zgodnie z planem delegacje państw mają na nim uzgodnić mapę drogową wdrożenia Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej globalnej umowy klimatycznej, która zacznie obowiązywać od 2020 roku.

W związku z tym kard. Turkson przekazał na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego prośbę o odmawianie w parafiach i kościołach przesłanej przez niego modlitwy o pomyślność szczytu klimatycznego. W cytowanym w komunikacie wprowadzeniu do modlitwy hierarcha przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, który w 1990 r. powiedział: "Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary na skutek ciągłego rozwoju przemysłu, wielkich aglomeracji miejskich i zwiększonego zużycia energii. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów - wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny - powtarzam - jest problemem moralnym".

Kard. Turkson zwrócił się z prośbą, aby przesłana przez niego modlitwa w intencji szczytu klimatycznego była odmawiana w kościołach parafialnych, kaplicach i ośrodkach duszpasterskich przynajmniej od 25 listopada do 14 grudnia. Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, według opinii Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów właściwym momentem na odmówienie tej modlitwy jest czas po błogosławieństwie kończącym mszę św. a przed śpiewem na wyjście.

Publikujemy treści modlitwy:

Módlmy się tak, jak Papież Franciszek nauczał nas w «Laudato si».

Boże ojcze, prowadź nas.

Pomóż nam działać z miłością i odwagą

W Twoje imię, O Panie,

Pomóż nam spełnić nasz obowiązek

ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu.

Oto wołanie Ziemi i wołanie ubogich.

Boże Ojcze, otocz nas swoją mocą i światłością,

pomóż nam chronić każde życie

i przygotować się na lepszą przyszłość,

na nadejście Twojego Królestwa

równości, pokoju, miłości i piękna. Amen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do odmawiania tej modlitwy zostali wezwani wszyscy katolicy w Polsce. Może bardzo pomóc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.