Doceniajcie dziedzictwo kulturowe i tradycję – zawsze szukajcie harmonii

Doceniajcie dziedzictwo kulturowe i tradycję – zawsze szukajcie harmonii
Papież Franciszek - fot. Grzegorz Gałązka
vaticannews.va / KAI / pzk

„Docenienie dziedzictwa kulturowego i tradycji przodków pomoże nam wejść na ścieżki właściwego zarządzania środowiskiem naturalnym” - powiedział papież Franciszek do uczestników VI światowego spotkania Forum Ludów Tubylczych, zorganizowanego przez Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa (IFAD). Odbywa się ono pod hasłem: „Przewodnia rola ludów tubylczych w kwestiach klimatycznych: rozwiązania wspólnotowe w celu poprawienia odporności i różnorodności biologicznej”.

Franciszek zauważył, że rdzenna ludność obdarzona jest naturalną mądrością w trosce o zachowanie środowiska i wspólnego domu. Zaznaczył, że aby stawić czoła kryzysowi ekologicznemu i społecznemu powinniśmy zmienić wiele w stylu naszego życia, wzorcach produkcji oraz konsumpcji. Nie możemy zachłannie pochłaniać zasobów naturalnych, ale zadowalać się tym co konieczne i niezbędne.

Ojciec Święty stwierdził, że jest naukowo udowodnione, że ludy tubylcze mają ogromnie pozytywny wpływ na przeciwdziałanie niekorzystnym zmianom klimatu. Dlatego wezwał rządy na całym świecie do uznania praw ludności tubylczej wraz z jej kulturami, językami, tradycjami, a także do poszanowania jej godności i praw, ze świadomością, że bogactwo wielkiej rodziny ludzkiej polega na jej różnorodności. Papież zwrócił uwagę na potrzebę dobrego i zrównoważonego życia, zgodnego z naturą oraz na harmonię między osobą, społeczeństwem i całym stworzeniem.

„Zawsze szukajcie harmonii. Kiedy ludzie nie szanują dobra gleby, środowiska, pogody, roślinności czy fauny, tego ogólnego dobra, kiedy tego nie szanują, wpadają w nieludzkie postawy, bo tracą ten kontakt – powiem to słowo – z matką ziemią. Nie w sensie zabobonnym, ale w sensie tego, co tworzy kulturę i daje nam harmonię. Kultury aborygeńskie nie powinny być przekształcane w kulturę nowoczesną, nie – mają być szanowane. Należy respektować dwie rzeczy: pozwolić im podążać własną drogą rozwoju, a po drugie słuchać przekazów mądrości, które nam dają. Bo to jest mądrość, która nie jest encyklopedyczna. Jest to mądrość widzenia, słuchania i dotykania w codziennym życiu. Walczcie nadal o głoszenie tej harmonii. Ta funkcjonalistyczna polityka, ta polityka wykorzystywania niszczy ją. I obyśmy wszyscy uczyli się od dobrze żyjących w tym harmonijnym sensie ludów tubylczych” – podkreślił papież.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa pod red. Józefa Kulisza
Wiara i kultura. Śmiały eksperyment Pana Boga to zbiór artykułów naukowców różnych specjalności, wygłoszonych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach cyklu spotkań, które odbywały się w roku akademickim 2007/2008. Spotkania te mają przybliżać kulturę...

Skomentuj artykuł

Doceniajcie dziedzictwo kulturowe i tradycję – zawsze szukajcie harmonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.