Papież: trzeba uratować środowisko przed nikczemnymi działaniami, także politycznymi

Papież: trzeba uratować środowisko przed nikczemnymi działaniami, także politycznymi
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

O uratowanie środowiska naturalnego przed “nikczemnymi działaniami”, także politycznymi zaapelował w czwartek papież Franciszek w wystąpieniu na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Mówił, że należy zmienić kurs, bo życie na ziemi jest zagrożone.

W przemówieniu na papieskiej uczelni podczas inauguracji cyklu studiów na temat ochrony środowiska Franciszek oświadczył: „Sądzę, że jesteśmy wszyscy tego świadomi; zło, jakie wyrządzamy planecie nie ogranicza się już do szkód zadanych klimatowi, wodzie i glebie, ale zagraża ono już samemu życiu na ziemi”.

“W obliczu tego nie wystarczy powtarzanie deklaracji zasad, które sprawiają, że czujemy się dobrze” - dodał papież.

Papież Franciszek: kryzys ekologiczny wymaga „odpowiedzialności, konkretnych działań i kompetencji”

Wyraził przekonanie, że złożoność kryzysu ekologicznego wymaga „odpowiedzialności, konkretnych działań i kompetencji”.

DEON.PL POLECA

Franciszek podkreślił: trzeba “strzec naszego wspólnego domu, chronić go przed nikczemnymi działaniami, inspirowanymi przez politykę, ekonomię, kształtowanie postaw związanych z natychmiastowym rezultatem z korzyścią dla nielicznych”.

Papież odnotował z niepokojem, że oddala się perspektywa osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wyznaczonych na rok 2030.

„Być może jest tak dlatego, że powiązaliśmy te cele tylko ze związkiem: powód- skutek, na przykład w imię wydajności, zapominając, że nie ma ekologii bez odpowiedniej antropologii. Bez prawdziwej integralnej ekologii będziemy mieli nowy brak równowagi, który nie tylko nie rozwiąże problemów, ale doda następne” - ostrzegł Franciszek. Jego zdaniem konieczne jest „poświęcenie, zaangażowanie, przejrzystość i prawość w dokonywaniu wyborów”.

Wezwał: „porzućmy definitywnie postawę zgodnie z zasadą: zawsze tak było; bo to jest samobójstwo”; „siejmy piękno, a nie zanieczyszczenie i zniszczenie”.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież: trzeba uratować środowisko przed nikczemnymi działaniami, także politycznymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.