Dokąd pielgrzymują sportowcy w Portugalii? Jest kilka takich miejsc

Dokąd pielgrzymują sportowcy w Portugalii? Jest kilka takich miejsc
(fot. cuetor59 / pixabay)
PAP / pch

Pielgrzymka stała się w Portugalii nieodłącznym etapem sezonu sportowego. Zazwyczaj na pątniczy szlak sportowcy wyruszają, żeby podziękować Bogu za zdobyte trofea.

Emerytowany lekkoatletyczny szkoleniowiec Antonio Silva przyznaje, że zazwyczaj głównym kierunkiem pielgrzymek z udziałem portugalskich sportowców jest sanktuarium w Fatimie. Wskazuje, że choć często atleci przybywają tam, aby podziękować za sezon, to nie brakuje też takich, którzy docierają do kultu miejsca maryjnego w pielgrzymce z potrzeby serca.

"Czasami, choć rzadko, motyw pielgrzymki jest bardzo zwyczajny. Sportowiec idzie do sanktuarium, aby podziękować za zdrowie i brak kontuzji" - powiedział PAP Life Antonio Silva.

Przykładem zawodnika, który przed rozpoczynającym się sezonem udał się na pielgrzymkę do Fatimy jest obrońca Benfiki Lizbona Andre Almeida. Defensor stołecznego klubu z pozoru nie miał po zakończeniu sezonu 2017/2018 zbyt dużo powodów do dziękowania. Almeida nie tylko nie został powołany do reprezentacji swego kraju na mundial w Rosji, ale też jego klub przegrał rywalizację o mistrzostwo i puchar kraju.

"Jezus i Matka Boża bardzo mi pomogli w trakcie mojej kariery. To już ósmy sezon w czasie którego gram w Benfice, w moim ulubionym klubie i na szczęście nigdy nie miałem poważnych kontuzji i długich przerw w grze" - wyznał ośmiokrotny reprezentant Portugalii.

Almeida przyznał, że rowerowa pielgrzymka z Lizbony do Fatimy jaką odbył przed rozpoczęciem sezonu była też formą podziękowania Bogu za prywatne sprawy.

"W mojej rodzinie nie ma większych problemów, a osobiście bardzo jestem zadowolony z życia, jakie prowadzę w moim rodzinnym mieście" - dodał Andre Almeida.

Pielgrzymki w Portugalii sportowcy i trenerzy odbywają zazwyczaj w przerwie między sezonami. Wśród pątników, którzy wyruszali już na pątniczy szlak, byli m.in. były trener FC Porto Vitor Pereira, obecny selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Portugalii Fernando Santos, a także byli piłkarze Nuno Gomes i Romario. Dwaj ostatni po dotarciu do Fatimy przekazali miejscowemu sanktuarium osobiste pamiątki z czasów kariery zawodniczej.

W 2015 r. portugalskie kajakarki włączyły pielgrzymkę do Fatimy do swojego cyklu przygotowań treningowych przed letnimi igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Na pątniczy szlak zabrały ze sobą szkoleniowca.

Od kilku lat portugalscy sportowcy, trenerzy i kibice przed wyruszeniem na igrzyska olimpijskie spotykają się pod figurą Chrystusa Króla w sanktuarium w podlizbońskiej Almadzie. Głównym punktem uroczystości jest wspólna modlitwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dokąd pielgrzymują sportowcy w Portugalii? Jest kilka takich miejsc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.