Dokument roboczy na synod biskupów: Kościół ma być otwarty, ma słuchać i prowadzić dialog

Dokument roboczy na synod biskupów: Kościół ma być otwarty, ma słuchać i prowadzić dialog
fot. Simone Savoldi / Unsplash
PAP / pk

Kościół synodalny musi być "otwarty, przyjmujący", pokorny i obejmować wszystkich, jest Kościołem słuchania, spotkania i dialogu - zapisano w roboczym dokumencie Watykanu na pierwszą sesję XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku. W tekście odnotowano, że Kościół musi być coraz bardziej synodalny także w swoich instytucjach, strukturach i procedurach.

W takiej perspektywie "sprawowanie władzy w Kościele jest uznawane za dar i ma być coraz bardziej kształtowane jako prawdziwa służba" - to słowa z opublikowanego we wtorek dokumentu, który podsumowuje dotychczasowy etap procesu synodalnego i wskazuje tematy do dyskusji na jesieni. Proces ten zaczął się od konsultacji na temat synodalności, prowadzonych przez Kościoły lokalne na całym świecie. Dokument zawiera też pytania skierowane do zgromadzenia synodalnego.

"Droga synodalna jest z konieczności pokutna"

"Jako Kościół słuchający, Kościół synodalny pragnie być pokorny i wie, że musi prosić o przebaczenie i ma wiele do nauczenia" - podkreślono.

W dokumencie Instrumentum Laboris zawarto opinię: "Droga synodalna jest z konieczności pokutna", bo "nie zawsze żyliśmy zgodnie z konstytutywnym synodalnym wymiarem wspólnoty kościelnej".

DEON.PL POLECA

"Dzisiejsze oblicze Kościoła nosi znamiona poważnych kryzysów zaufania i wiarygodności. W wielu kontekstach kryzysy związane z nadużyciami seksualnymi, ekonomicznymi, władzy i sumienia popchnęły Kościół do trudnego rachunku sumienia, aby pod działaniem Ducha Świętego nieustannie odnawiał samego siebie na drodze pokuty i nawrócenia, która otwiera ścieżki pojednania, uzdrowienia i sprawiedliwości" - odnotowano.

Najważniejsze tematy roboczego dokumentu Watykanu

Wymienione w dokumencie tematy dyskusji to między innymi: "Komunia, misja, uczestnictwo. Trzy zagadnienia priorytetowe dla Kościoła synodalnego", "procesy, struktury i instytucje w misyjnym Kościele synodalnym".

Kolejne pytania to: "W jaki sposób Kościół synodalny może lepiej wypełniać swoje posłannictwo poprzez odnowione zaangażowanie ekumeniczne?". Jak docenić i czerpać z bogactwa kultur oraz rozwijać dialog z religiami w świetle Ewangelii? Co zrobić, aby Kościół synodalny był również Kościołem misyjnym całkowicie służebnym? Odnotowano również potrzebę dyskusji o większym uznaniu i promowaniu godności kobiet.

Opisany został kontekst debat na różnych kontynentach: wojny wymagające odnowionego zaangażowania w budowanie sprawiedliwego pokoju, zagrożenia z powodu zmian klimatycznych, system ekonomiczny, który "powoduje wyzysk, nierówności i marnotrawstwo".

Wskazano na zjawiska "homogenizującej presji kolonializmu kulturowego, który miażdży mniejszości", prześladowań, emigracji, rosnącego pluralizmu kulturowego oraz "pogodzenia się z coraz bardziej gwałtowną, a czasem agresywną sekularyzacją".

Zwrócono uwagę na to, że dokumenty końcowe zgromadzeń kontynentalnych często wspominają o tych, którzy nie czują się przyjmowani w Kościele: "rozwiedzionych i w powtórnych związkach, osobach w małżeństwach poligamicznych lub katolikach LGBTQ+".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

Dokument roboczy na synod biskupów: Kościół ma być otwarty, ma słuchać i prowadzić dialog
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.