Dominikanie w Korbielowie już wkrótce otworzą kawiarnię. Potrzebują Waszej pomocy

Dominikanie w Korbielowie już wkrótce otworzą kawiarnię. Potrzebują Waszej pomocy
(fot. facebook.com)
1 rok temu
KAI / jb

Przy kościele i klasztorze dominikanów w Korbielowie w Beskidzie Żywieckim, nieopodal polsko-słowackiej granicy, powstaje społeczna kawiarnia i centrum sportu.

Otwarcie „Cafe Siena” opóźniła pandemia, ale prace remontowe ostatnio przyspieszyły i za kilka tygodni obiekt powinien zainaugurować swoją działalność.

Jednym z pomysłodawców przedsięwzięcia jest proboszcz parafii w Korbielowie i przeor tutejszej wspólnoty dominikańskiej o. Krzysztof Ruszel OP. Zakonnik, który jako miłośnik zabytkowych motocykli cztery lata temu zainicjował powstanie w tej beskidzkiej wiosce „Muzeum Motóra”, chciałby, by „Cafe Siena” była miejscem spotkań ludzi młodych i starszych. Obok mają powstać parking oraz teren rekreacyjny.

Jak wyjaśnia Magdalena Waligóra, prezes zarządu Fundacji Dobry Widok, która koordynuje prace przy powstającym ośrodku, wyjaśnia, że kawiarnia i centrum sportu powstaje po 15 latach negocjacji, gdy dominikanom z Korbielowa ostatecznie udało się zakupić budynek. Zakonnicy postanowili przeznaczyć go na potrzeby mieszkańców.

„Zdecydowano, że w budynku znajdzie się niekomercyjna kawiarnia, w której nie tylko będzie można napić się darmowej kawy, czy spotkać ze znajomymi, ale także wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, artystycznych czy naukowych, proponowanych przez Fundację Dobry Widok” – podkreśliła i zapowiedziała, że w ramach powstającego centrum sportu działać będą siłownia i sala fitness z pełnym wyposażeniem i zapleczem.

Zdaniem Waligóry, otwarcie nowego miejsca spotkań może odbyć się już za parę tygodni. Przyznała, że wyposażenie kawiarni i centrum w odpowiednie sprzęty kosztuje. Zaprosiła jednocześnie do wzięcia udziału w zrzutce zorganizowanej przez Fundację i wsparcia tej inicjatywy choćby symboliczną kwotą na stronie.

Dominikanie przybyli do Korbielowa 6 grudnia 1958 roku. W 1960 roku w Korbielowie utworzono filię parafii jeleśniańskiej. Korbielowska parafia u stóp beskidzkiego Pilska została erygowana 7 października 1993 roku.

W głównym ołtarzu kościoła umieszczono obraz Najświętszej Marii Panny. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1691 roku. Pierwotnie był on wystawiony w dominikańskim kościele w Bohordczanach w diecezji lwowskiej. Cudownie ocalały wizerunek w 1944 roku przeniesiono do dominikańskiego klasztoru w Jarosławiu. Dopiero stamtąd w 1974 roku trafił do beskidzkiego Korbielowa.

Przy parafii leżącej nieopodal granicy polsko-słowackiej działa dom rekolekcyjny im. o. Jacka Woronieckiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
21,54 zł
35,90 zł
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Dominikanie w Korbielowie już wkrótce otworzą kawiarnię. Potrzebują Waszej pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.