Dominikanki wybrały nową przełożoną generalną

Dominikanki wybrały nową przełożoną generalną
(Fot. dominikanki.pl)
dominikanki.pl/dm

1 lipca XXVII Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Krakowie wybrała nową przełożoną generalną, którą pozostała na drugą kadencję matka Aleksandra Zaręba. Kapituła, której hasłem były słowa „Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch”, rozpoczęła się 24 czerwca 2022.

Matka Aleksandra urodziła się 06.10.1971 w Lesznie. W Zgromadzeniu  pracowała jako katechetka, nauczyciel języka niemieckiego, kilka lat prowadziła formację sióstr. Pełniła też posługę przełożonej wspólnoty, radnej generalnej i wikarii generalnej.

DEON.PL POLECA
Ostatnie sześć lat służyła Zgromadzeniu jako  przełożona generalna. Posiada wykształcenie wyższe z filologii germańskiej i licencjat z teologii duchowości.

W skład nowego Zarządu Zgromadzenia, który posługiwać będzie przez najbliższe sześć lat, weszły: s. Marlena Rogowska - wikaria generalna, s. Loretta Wnuk, s. Mateusza Trynda i s. Terezja Magiera.  

DEON.PL POLECA

Nowa ewangelizacja

W 800-lecie przybycia Św. Jacka na ziemie polskie, by głosić prawdę Ewangelii, Kapituła prowadzi między innymi swoją refleksję nad dziełem nowej ewangelizacji - sposobami głoszenia Chrystusa wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby.  

Ikona Świętego Jacka, który w jednej ręce trzyma Eucharystię, a w drugiej figurę Maryi symbolizuje duchowość Zgromadzenia opartą na tych dwóch filarach: eucharystycznym i maryjnym.

Siostry poszukują odpowiedzi na pytanie o to, jak w dziele ewangelizacji zauważać i wykorzystywać różne dary łaski jakimi Duch Święty obdarzył poszczególne siostry i wspólnoty, by w bogactwie różnorodności, działać w jedności, pokoju i harmonii. W kapitule bierze udział 30 sióstr.

Kapituła zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia podejmuje wiele kluczowych tematów dotyczących duchowości Zgromadzenia i jego misji. W obliczu nowych wyzwań i zmieniających się warunków życia istotne też są zagadnienia dotyczące formacji duchowej sióstr. 

dominikanki.pl/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
David Steindl-Rast

David Steindl-Rast OSB to ceniony mnich, pisarz i mówca; jego wykład w ramach konferencji TED ma ponad 3 miliony wyświetleń. W swojej bestsellerowej książce pokazuje, jak żyć w pełni. Kluczowy jest tu związek między modlitwą...

Skomentuj artykuł

Dominikanki wybrały nową przełożoną generalną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.